POLECAMY |
||
Oprócz składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe wpłacanych do ZUS, osoby fizyczne mogą gromadzić środki na prywatne emerytury. Możliwość taką daje wpłata środków na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), dzięki której można również nabyć prawo do ulgi podatkowej. Wpłaty dokonane na IKZE można bowiem odliczyć od:
Odliczeniu podlegają wpłaty na IKZE dokonane w roku podatkowym. Zatem osoby, które oszczędzają na emeryturę w ramach IKZE, aby skorzystać z ulgi w rozliczeniu podatku dochodowego za 2022 r., mają czas do końca grudnia na dokonanie wpłaty.
Warto zaznaczyć, że na gruncie przepisów podatkowych znaczenie ma moment wpłaty środków na IKZE, a nie data ich zaksięgowania przez podmiot prowadzący konto (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2017 r., nr 0112-KDIL3-2.4011.36.2017.2.NK).
Roczna wysokość wpłat na IKZE jest limitowana. Nie jest ona określona w ustawie podatkowej, lecz w art. 13a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1792) i ogłaszana, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Obowiązują dwa limity wpłat, które w 2022 r. wynoszą 10.659,60 zł - dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz 7.106,40 zł - w przypadku pozostałych osób. Kwoty tych wpłat zostały opublikowane w obwieszczeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 5 listopada 2021 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2022 (Mon. Pol. poz. 1055).
Limity wpłat są określane na dany rok podatkowy, dlatego nie podlegają zmniejszeniu proporcjonalnie do liczby miesięcy przypadających na okres, np. gdy podatnik miał umowę o prowadzenie IKZE albo gdy prowadził działalność gospodarczą.
Roczny limit wpłat na IKZE stanowi maksymalną kwotę odliczeń przysługujących w ramach ulgi podatkowej. Kwotę odliczenia ustala się na podstawie dowodów wpłaty.
Zwróć uwagę!
Odliczenia wpłat na IKZE dokonuje się w zeznaniu składanym za rok podatkowy, tj.:
|
Jeżeli podatnik osiągał dochody (przychody) podlegające rozliczeniu w różnych zeznaniach podatkowych, może zdecydować, w którym zeznaniu obniży podstawę opodatkowania o wpłaty na IKZE. Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 lutego 2022 r., nr 0115-KDIT2.4011.770.2021.3.ŁS. Z zaprezentowanego w niej stanowiska wynika, że podatnik pracuje na umowę o pracę i dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Z tytułu prowadzonej działalności korzystał z wyższego limitu wpłat na IKZE. Organ podatkowy zgodził się, że wpłaty te może odliczyć od dochodu z umowy o pracę.
Odliczeniu wpłat na IKZE nie stoi na przeszkodzie korzystanie z możliwości łącznego rozliczenia dochodów przez małżonków czy na zasadach dotyczących osób samotnie wychowujących dzieci. Małżonkowie muszą jednak mieć na uwadze, że każdy z nich odlicza wyłącznie wpłaty na własne IKZE, od swojego dochodu, przed jego zsumowaniem z dochodem małżonka. Jeśli zatem dany małżonek dokonywał wpłat na IKZE, ale nie osiągał dochodów, to pomimo złożenia wspólnego zeznania, drugi z małżonków nie odliczy tych wpłat od swojego dochodu (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lipca 2021 r., nr 0115-KDIT2.4011.349.2021.1.KC).
|