POLECAMY |
||
Wydatki poniesione na wymianę bramy, która ułatwia osobie niepełnosprawnej korzystanie z garażu, można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 września 2022 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.552.2022.2.AK.
Podatniczka, która ma orzeczenie o niepełnosprawności dotyczącej narządu ruchu, z własnych środków sfinansowała wydatek na wymianę bramy garażowej w bryle budynku mieszkalnego. Zmiana polegała na zainstalowaniu bramy z systemem rolek elektrycznych w miejsce bramy podnoszonej mechanicznie. Występując o wydanie interpretacji indywidualnej, zadała pytanie, czy wydatek na wymianę bramy garażowej może być odliczony od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Zgodnie z jej oceną wydatek ten kwalifikuje się do odliczenia, jako że stanowi wydatek w zakresie adaptacji i wyposażenia budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że w ramach ulgi rehabilitacyjnej od dochodu podlegającego opodatkowaniu według skali podatkowej podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, może odliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Katalog wydatków uprawniających do ulgi ma charakter zamknięty i obejmuje m.in. wydatki, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 1 updof, tj. na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Analizując ten przepis, powołany organ odwołał się do językowego znaczenia użytych w nim pojęć. W konsekwencji stwierdził, że adaptacją mieszkania/budynku mieszkalnego jest przeróbka mająca mu nadać inny charakter, przystosować do innego użytku, natomiast wyposażenie mieszkania oraz budynku mieszkalnego - to przydanie jemu rzeczowych elementów zwiększających jego walory użytkowe. W kontekście ulgi rehabilitacyjnej wydatki na adaptację i wyposażenie lokalu/budynku mieszkalnego powinny odzwierciedlać potrzeby wynikające z niepełnosprawności, choć nie muszą mieć indywidualnego charakteru. W praktyce przyjmuje się, że chodzi o takie przystosowanie mieszkania/budynku, które umożliwia lub ułatwia życie w nim osobie niepełnosprawnej.
Organ podatkowy odnosząc to do sytuacji podatniczki, która ma orzeczoną niepełnosprawność z tytułu upośledzenia narządu ruchu, stwierdził, że w jej przypadku za wydatki na adaptację lokalu/budynku mieszalnego należy uznać wydatki poniesione na likwidację barier architektonicznych. W analizowanej sprawie taką barierę stanowiła mechaniczna brama do garażu, której obsługa była nie tylko uciążliwa, lecz również niewskazana ze względów zdrowotnych (np. ze względu na pogłębianie dolegliwości bólowych). Dzięki zainstalowaniu bramy z systemem rolek elektrycznych korzystanie z garażu stało się dla podatniczki dogodniejsze i ułatwia jej wykonywanie czynności życiowych. Mając więc na uwadze, że sfinansowała ten wydatek z własnych środków, może go odliczyć w zeznaniu podatkowym.
Podatnik z niepełnosprawnością narządu ruchu może odliczyć w zeznaniu podatkowym wydatki na wykonanie podłogi antypoślizgowej w lokalu (budynku), w którym mieszka. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 września 2022 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.614.2022.3.SR.
Podatniczka mająca orzeczoną niepełnosprawność w związku z dysfunkcją narządów ruchu, aby zapobiec możliwości doznania urazów w następstwie upadku, zamierza ponieść wydatki na remont podłóg (zerwanie płytek na wysoki połysk, wyrównanie podłóg, wyłożenie podłóg płytkami antypoślizgowymi) we własnym domu, który zamieszkuje. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zadała pytanie, czy tego rodzaju wydatki będzie mogła odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Jednocześnie wyraziła stanowisko, że skoro wymiana płytek zwiększy jej bezpieczeństwo przy poruszaniu się po domu, to poniesienie kosztów adaptacji domu da jej prawo do skorzystania z ulgi.
Organ podatkowy potwierdził stanowisko podatniczki. Wskazał, że w katalogu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, mieszczą się m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 1 updof). Do tej kategorii wydatków kwalifikują się koszty związane z taką przeróbką lokalu czy budynku mieszkalnego, dzięki której będą one przystosowane do innego użytku, w tym znaczeniu, że korzystanie z lokalu/budynku przez osobę niepełnosprawną będzie ułatwione dzięki rozwiązaniom dostosowanym do jej niepełnosprawności. Wydatki, które podatniczka zamierza ponieść, spełniają te kryteria, skoro zmiana materiałów zastosowanych do wykończenia podłóg podyktowana jest względami bezpieczeństwa dotyczącymi poruszania się po domu przez osobę z dysfunkcją narządów ruchu.
|