Facebook
PIT 2022

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2022  »  Odliczenia od dochodu  »   Wpłata na IKZE a PIT-36L
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wpłata na IKZE a PIT-36L

Gazeta Podatkowa nr 11 (1990) z dnia 6.02.2023
Agata Cieśla

Od 2012 r. dokonuję wpłat na IKZE. Do końca 2021 r. byłem zatrudniony na etacie i rozliczałem je w PIT-37. Od lutego 2022 r. prowadzę natomiast indywidualną działalność gospodarczą, w której w pierwszym roku jej funkcjonowania korzystałem z opodatkowania podatkiem liniowym. Czy pomimo tego, że moje dochody za 2022 r. nie były opodatkowane według skali podatkowej, wpłacone na ten cel kwoty mam prawo odliczyć od dochodu w PIT-36L za 2022 r.?

TAK. Zasady wpłacania środków pieniężnych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) określa ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1792).

Podatnikom gromadzącym środki pieniężne na IKZE ustawodawca w pdof dał możliwość korzystania z preferencji podatkowej. Osoby oszczędzające w ten sposób, w rocznym zeznaniu podatkowym mają prawo odliczyć ich wartość od dochodu (przychodu) do wysokości określonej w przepisach o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Limit wpłat na IKZE w 2022 r. wynosił:

  • 10.659,60 zł - dla osób prowadzących działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.),
  • 7.106,40 zł - dla pozostałych osób.

Prawo do odliczenia od dochodu (przychodu) wpłat na IKZE przysługuje przy tym nie tylko podatnikom opodatkowanym według skali podatkowej (art. 26 ust. 1 pkt 2b ustawy o pdof), ale również korzystającym z opodatkowania podatkiem liniowym (art. 30c ust. 2 ustawy o pdof) oraz podatnikom rozliczającym się na gruncie pdof ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... - Dz. U. z 2022 r. poz. 2540).

Wobec tego Czytelnik w zeznaniu PIT-36L za 2022 r. może odliczyć od dochodu kwoty faktycznie wpłacone w tym roku podatkowym na IKZE, nie więcej jednak niż 10.659,60 zł, o ile nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo nie zostały zwrócone Czytelnikowi w jakiejkolwiek formie. Dokonane wpłaty na IKZE należy udokumentować zgodnie z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o pdof, czyli dowodami wpłat zawierającymi w szczególności dane identyfikujące osobę dokonującą wpłaty na IKZE, odbiorcę wpłaty, jej tytuł oraz kwotę.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.