Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2022  »  Odliczenia od dochodu  »   Stosowanie ulgi rehabilitacyjnej
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Stosowanie ulgi rehabilitacyjnej

Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (584) z dnia 20.04.2023

1) Małoletni wnuk ma stwierdzoną niepełnosprawność i wymaga stałej rehabilitacji. Wspieram córkę w opiece nad nim, w tym używam swojego samochodu do przewozu dziecka na konieczne zabiegi rehabilitacyjne. Czy w tej sytuacji mogę skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?

W opisanym przypadku Czytelnik nie spełnia warunku podatnika, na którego utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna, a zatem nie może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Podstawę do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej stanowi art. 26 ust. 1 pkt 6 updof. Wynika z niego, że dochód może być pomniejszony o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Do tej kategorii wydatków, na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 14 updof, zalicza się wydatki z tytułu używania samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia. Kwota odliczenia nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy opisane w pytaniu, należy zauważyć, że do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej uprawniony jest nie tylko podatnik będący osobą niepełnosprawną, ale również podatnik, który ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Trzeba jednak podkreślić, że w art. 26 ust. 7e updof zostały wskazane warunki, jakie muszą być spełnione, aby dla celów omawianej ulgi uzyskać status podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Analiza tego przepisu pokazuje, że łącznie muszą być spełnione dwie przesłanki dotyczące:

  • wysokości rocznych dochodów osiąganych przez osobę niepełnosprawną oraz
  • istnienia określonego stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa między podatnikiem a osobą niepełnosprawną.

Jeśli chodzi o tę drugą przesłankę, to jest ona spełniona, gdy osobami niepełnosprawnymi są: współmałżonek podatnika, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe. Tym samym nie przewidziano sytuacji, gdy na utrzymaniu podatnika pozostaje wnuk. Oznacza to, że Czytelnik nie może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w związku z ponoszeniem wydatków na używanie samochodu do przewożenia niepełnosprawnego wnuka.


2) Podatnik w związku z niepełnosprawnością kończyn dolnych porusza się na wózku inwalidzkim. Czy w zeznaniu PIT-37 za 2022 r., w ramach ulgi rehabilitacyjnej, będzie mógł odliczyć wydatek na zakup samochodu z obniżoną podłogą wyposażonego w platformę wjazdową i mocowanie wózka inwalidzkiego?

Poniesiony przez podatnika wydatek na zakup wspomnianego samochodu nie uprawnia do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

W 2022 r. został rozszerzony katalog wydatków, których poniesienie uprawnia podatników będących osobami niepełnosprawnymi lub mających na utrzymaniu takie osoby, do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W art. 26 ust. 7a updof, który zawiera wykaz określonych rodzajowo wydatków uważanych za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, nie wprowadzono jednak zmian pozwalających na odliczanie wydatków na zakup pojazdów mechanicznych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podobnie jak w latach poprzednich, odliczeniem można objąć wydatki poniesione na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (art. 26 ust. 7a pkt 2 updof). W przypadku natomiast gdy osoba niepełnosprawna lub podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia, jest już właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego, wówczas wolno mu odliczać wydatki z tytułu używania takiego samochodu (w ramach limitu 2.280 zł w roku podatkowym). Tak wynika z art. 26 ust. 7a pkt 14 updof.

Należy więc stwierdzić, że w świetle obowiązujących przepisów regulujących ulgę rehabilitacyjną, podatnik nie może odliczyć od dochodu wykazanego w zeznaniu PIT-37 za 2022 r. wydatków poniesionych na zakup samochodu dostosowanego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Uzupełniająco dodajmy, że organy podatkowe wykluczają odliczanie omawianych wydatków na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 updof, a więc jako wydatków na zakup indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 lutego 2019 r., nr 0114-KDIP3-3.4011.576.2018.2.MS2).

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.