Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2022  »  Odliczenia od dochodu  »   Wydatki osoby niepełnosprawnej a ulga rehabilitacyjna
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Wydatki osoby niepełnosprawnej a ulga rehabilitacyjna

Gazeta Podatkowa nr 3 (1982) z dnia 9.01.2023
Agata Cieśla

Moja mama jest osobą na emeryturze z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu średnim (tzw. II grupa inwalidzka). Stan jej zdrowia w 2022 r. uległ znacznemu pogorszeniu i w związku ze swoją niepełnosprawnością oprócz nabywania specjalistycznych leków poniosła szereg innych wydatków, w tym na zakup balkonika, pieluchomajtek, suplementów diety oraz opłaty za wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego. Czy wszystkie wydatki, jakie w 2022 r. poniosła w związku z posiadanym orzeczeniem, będą podlegały rozliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej w jej PIT-37 za 2022 r.?

Osoby uprawnione do korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, czyli posiadające orzeczenia lub decyzje, o których mowa w art. 26 ust. 7d ustawy o pdof bądź osoby, wskazane w ust. 7e tego przepisu albo mające na utrzymaniu niepełnosprawnego, mają prawo odliczać w rocznym zeznaniu od opodatkowanego dochodu wydatki wyspecyfikowane w art. 26 ust. 7a ustawy o pdof. W punkcie 3a tego przepisu ustawodawca wymienił wydatki na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady oraz wkłady anatomiczne. Odliczanie tego typu wydatków jest jednak limitowane - rozlicza się je w ramach ulgi rehabilitacyjnej w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł.

Natomiast art. 26 ust. 7 pkt 3 ustawy o pdof przewiduje możliwość odliczania wydatków poniesionych na najem i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych oraz wydatków na zakup, naprawę lub najem wyposażenia umożliwiającego używanie tych przedmiotów. Ponieważ w odniesieniu do tej kategorii wydatków ustawa o pdof nie przewiduje limitowania, to podlegają także one odliczeniu od podstawy opodatkowania w pełnej poniesionej przez podatnika kwocie ograniczonej wyłącznie wysokością tej podstawy.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu podlegają także wydatki na leki, ale - jak wynika z art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o pdof - są to wyłącznie leki w rozumieniu ustawy Prawo farmaceutyczne, których konieczność stosowania (stale lub czasowo) została potwierdzona przez lekarza specjalistę. Odliczeniem objęta jest różnica pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami a kwotą 100 zł. Z tego względu w sytuacji opisanej przez Czytelnika w PIT-37 składanym przez jego mamę za 2022 r. odliczeniu mogą podlegać wyłącznie leki, które spełniają opisane kryteria - odliczenie nie dotyczy natomiast wydatków na suplementy przyjmowane przez nią w związku z posiadanym schorzeniem. Ponadto w celu skorzystania z ulgi mama Czytelnika powinna być w stanie udokumentować poniesienie omówionych powyżej wydatków.

Poza tym należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który w PIT za 2022 r. może być decydującym dla możliwości skorzystania m.in. z ulgi rehabilitacyjnej. Jeżeli podatnik w 2022 r. osiągnął roczne dochody opodatkowane według skali podatkowej w kwocie nieprzekraczającej kwoty wolnej od podatku, czyli w wysokości niższej niż 30.000 zł, dokonanych w tym roku wydatków na cele rehabilitacyjne nie będzie mógł odliczyć od dochodu. Podlegają one bowiem odliczeniu wyłącznie od dochodu do opodatkowania, który w takiej sytuacji nie wystąpi.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.