Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2022  »  Odliczenia od dochodu  »   Nadpłacona składka zdrowotna a PIT-28 za 2022 r.
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Nadpłacona składka zdrowotna a PIT-28 za 2022 r.

Gazeta Podatkowa nr 21 (2000) z dnia 13.03.2023
Agata Cieśla

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą, korzystając w niej od lat z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. W 2022 r. na potrzeby opłacania składek zdrowotnych przyjąłem tzw. uproszczoną podstawę ich wyliczania w wysokości przychodów z roku poprzedniego, które wynosiły 112.000 zł. Tymczasem w związku z wojną w Ukrainie moje przychody spadły w 2022 r. o ponad połowę w stosunku do roku poprzedniego. To spowodowało, że za 2022 r. będę miał nadpłatę składek zdrowotnych. Czy w tej sytuacji w PIT-28 za 2022 r. mam prawo odliczyć 50% faktycznie zapłaconych w tym okresie składek zdrowotnych? Jeśli tak, to czy po otrzymaniu nadpłaty będę zobowiązany to zeznanie skorygować?

Niektórzy przedsiębiorcy korzystający w danym roku podatkowym z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym mogą składkę zdrowotną opłacać w uproszczonej formie, w wysokości ustalonej w oparciu o przychody uzyskane przez nich za rok poprzedni. Jednocześnie, dzięki uregulowaniom Polskiego Ładu 2.0, od 1 lipca 2022 r. ryczałtowcy uwzględniają zapłacone składki zdrowotne w rachunku podatkowym w formie pomniejszenia przychodów firmowych opodatkowanych ryczałtem o 50% składek zapłaconych w roku podatkowym (własnych i za osobę współpracującą) z tytułu prowadzenia działalności opodatkowanej w tej formie, jeżeli nie zostały one im zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Gdy ryczałtowiec opłaca składki zdrowotne w formie uproszczonej, może się okazać w ich rocznym rozliczeniu - tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu - że za 2022 r. zostały nadpłacone. Czytelnik ustalił je bowiem, przyjmując za podstawę przychody z 2021 r., które znajdują się w II przedziale przychodów (czyli były wyższe od 60.000 zł i nie przekraczały 300.000 zł), a tymczasem faktycznie osiągnięte w 2022 r. przychody zmieściły się w I przedziale. Nadpłata ta nie wpłynie jednak na rozliczenie dokonywane w PIT-28 za 2022 r. W trakcie tego roku jako ryczałtowiec prawidłowo odliczał bowiem 50% składek faktycznie zapłaconych. W efekcie w PIT-28 za 2022 r. powinien konsekwentnie odliczyć 50% składek zapłaconych przez siebie w tym roku.

PIT GOFIN 2022 do sporządzania rocznych zeznań podatkowych dostępny w Programie DRUKI Gofin

Obliczenie nadpłaty składek oraz ich zwrot (na rachunek bankowy albo poprzez zaliczenie na poczet bieżących składek) nastąpi dopiero w 2023 r. Z art. 21 ust. 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540) wynika, że w sytuacji gdy podatnik, obliczając należny ryczałt, dokonał m.in. odliczeń od przychodu, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, ma obowiązek doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Oznacza to, że Czytelnik dopiero w zeznaniu PIT-28 za 2023 r. doliczy do przychodu kwotę nadpłaconych składek za 2022 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.