Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2022  »  Odliczenia od dochodu  »   Ulga CRS dla sponsora
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ulga CRS dla sponsora

Gazeta Podatkowa nr 25 (2004) z dnia 27.03.2023
Małgorzata Marek

Wspólnicy spółki jawnej sponsorują lokalny klub piłki nożnej. W ramach zawartej umowy przekazują klubowi co kwartał określoną sumę pieniędzy a także - raz na rok - dokonują zakupu wskazanego przez klub sprzętu sportowego i odzieży. W zamian klub podaje informacje o sponsorze i jego produktach na banerach wokół stadionu oraz na stronie internetowej. Nakłady rozliczane są przez wspólników w rachunku podatkowym na bieżąco. Czy można je także odliczyć w ramach ulgi CRS?

TAK, ale tylko te polegające na świadczeniach pieniężnych.

Sponsoring to rodzaj umowy nienazwanej, którego istotę stanowi odpłatne przysporzenie majątkowe - w pieniądzach, rzeczach lub usługach, dokonywane przez przedsiębiorcę na rzecz wybranej osoby fizycznej, prawnej lub pewnej struktury organizacyjnej, zobowiązującej się do podjęcia działań służących promocji sponsora. Fiskus w pełni akceptuje nakłady sponsora jako koszty uzyskania przychodów.

Sponsorzy osiągający przychody z działalności gospodarczej opodatkowane według skali lub stawką liniową mogą skorzystać z ulgi sponsoringowej (zwanej też ulgą CSR). Pozwala ona na powtórne uwzględnienie tych samych wydatków w kalkulacji podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z art. 26ha ustawy o pdof przedsiębiorca może odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność: sportową, kulturalną w rozumieniu ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę.

Ulga jest realizowana maksymalnie do kwoty dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym z działalności gospodarczej.

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-36L), składanym za rok podatkowy, w którym poczyniono odpowiednie wydatki. Oprócz zeznania rocznego podatnik powinien w terminie złożenia zeznania przekazać fiskusowi informację (PIT-CRS) zawierającą wskazanie wydatków objętych ulgą (nie stanowi ona załącznika do zeznania).

Jednakże nie wszystkie wydatki poniesione w związku z realizacją umowy sponsoringu, nawet jeżeli stanowią koszty uzyskania przychodów, kwalifikują się do odliczenia od podstawy opodatkowania. Ulga ma zastosowanie wyłącznie do świadczeń pieniężnych sponsora. Ponadto, w ramach tego rodzaju świadczeń, przepisy formułują szczegółowy i zamknięty katalog dopuszczalnych wydatków. W zakresie działalności sportowej są to nakłady poniesione na finansowanie: klubu sportowego, stypendium dla sportowca lub imprezy sportowej o charakterze niemasowym.

Odliczenia od dochodu - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.