POLECAMY |
||
W zeznaniu PIT-28 składanym za 2022 r. podatnik rozliczy przychody z działalności gospodarczej oraz z prywatnego najmu. Czy składki na własne ubezpieczenia społeczne powinien odliczyć wyłącznie od przychodu osiągniętego z działalności?
Prawo do odliczania składek na ubezpieczenia społeczne nie jest powiązane ze źródłem przychodu, z tytułu którego są one opłacane. W zeznaniu PIT-28 za 2022 r. o składki opłacone do ZUS z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym podatnik ma prawo pomniejszyć proporcjonalnie przychody osiągane z tej działalności oraz z prywatnego najmu.
Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2540), zwanej dalej ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podatnik uzyskujący przychody:
opłacający ryczałt ewidencjonowany, może odliczyć od tych przychodów m.in. wydatki określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 updof, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o PIT.
Powołany art. 26 ust. 1 pkt 2 updof dotyczy składek określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym:
W kontekście problemu opisanego w pytaniu należy podkreślić, że przepisy ustawy o PIT i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie wprowadzają zastrzeżenia, że odliczanie składek na ubezpieczenia społeczne jest możliwe wyłącznie w ramach źródła przychodu, z tytułu którego składki te są opłacane. Za dopuszczalne trzeba również uznać odliczanie od przychodów opodatkowanych ryczałtem składek opłaconych z tytułów, z których dochody (przychody) są opodatkowane w innej formie, skoro w kwocie odliczenia można uwzględniać składki pobrane przez płatnika.
Specyfika odliczania składek na ubezpieczenia społeczne przez podatników stosujących opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przejawia się natomiast w tym, że w przypadku gdy uzyskują oni takie przychody z różnych źródeł (tj. z działalności gospodarczej, prywatnego najmu czy ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych), opodatkowane różnymi stawkami, wówczas odliczeń dokonuje się od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów. Zasadę tę określa art. 11 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Odnosząc się zatem do sytuacji podatnika, skoro w 2022 r. opłacał on ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz z prywatnego najmu, to składki na własne ubezpieczenia społeczne, które zapłacił w 2022 r. do ZUS w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, rozliczy w zeznaniu PIT-28(25), dokonując ich proporcjonalnego odliczenia od przychodów uzyskanych w ramach każdego z tych źródeł.
Dodajmy, że dokonanie odliczenia z zachowaniem tej zasady przewiduje konstrukcja samego zeznania podatkowego. Opisy do poszczególnych jego pozycji w zakresie odliczeń od przychodów potwierdzają stanowisko, że odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne nie jest przypisane do źródła przychodu. W szczególności należy wskazać na opis zawarty w PIT-28(25):
Uzupełniająco warto podkreślić, że w zeznaniu PIT-28(25) za 2022 r. od przychodu uzyskanego wyłącznie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej można odliczyć 50% kwoty zapłaconych z tytułu tej działalności składek na ubezpieczenie zdrowotne. Tej zasady nie należy jednak przenosić na rozliczenie składek na ubezpieczenia społeczne, gdyż jak wykazano, nie ma podstaw do stosowania takiego ograniczenia.
|