Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Pozostałe zagadnienia  »   ZUS od wypłat z tytułu odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

ZUS od wypłat z tytułu odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego

Gazeta Podatkowa nr 53 (1615) z dnia 4.07.2019
Aneta Dąbrowska

Odwołaliśmy pracownika z udzielonego mu - zgodnie z planem - urlopu wypoczynkowego. Bez niego nie bylibyśmy w stanie terminowo wykonać otrzymanego zlecenia. Wobec tego, że pracownik przebywał na wczasach, zwróciliśmy mu udokumentowane przez niego koszty wcześniejszego jego powrotu z nich do pracy. Jednocześnie wypłaciliśmy mu rekompensatę za przerwany urlop wypoczynkowy. Czy wartość wypłaconych pracownikowi świadczeń mamy oskładkować?

Zwrot kosztów poniesionych przez pracownika za niedokończony urlop wypoczynkowy, który ma bezpośredni związek z odwołaniem go z urlopu, nie będzie podlegać składkom ZUS. Oskładkowaniu będzie natomiast podlegać kwota rekompensaty za przerwany urlop wypoczynkowy.

Pracodawca, po spełnieniu określonych warunków, może odwołać pracownika z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Takie prawo przysługuje mu na podstawie art. 167 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040). Z przepisu tego wynika, że pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Wtedy jednak obowiązkiem pracodawcy jest pokrycie kosztów poniesionych przez pracownika związanych bezpośrednio z odwołaniem go z tego urlopu (art. 167 § 2 K.p.). Wydatki te pracownik powinien odpowiednio udokumentować (np. przedkładając pracodawcy faktury bądź rachunki).


Ujednolicone przepisy prawne dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.


W analizowanej sprawie wymienione wyżej warunki zostały spełnione. Pracownik został odwołany z urlopu wypoczynkowego, ponieważ bez niego nie byłoby możliwe wykonanie w terminie zlecenia.

Podstawę wymiaru składek ZUS dla pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o pdof, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Kwota zwrotu wydatków poniesionych przez pracownika związana bezpośrednio z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego nie stanowi jednak dla niego przychodu ze stosunku pracy. Jeżeli pracodawca zwraca konkretne koszty, które pracownik poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu, przy czym pokrywa je do wysokości faktycznie poniesionej, udokumentowanej przez pracownika, otrzymane z tego tytułu świadczenie pieniężne nie generuje po stronie pracownika przychodu ze stosunku pracy. Nie stanowi ono bowiem przysporzenia majątkowego po stronie pracownika oraz innych nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 12 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.). Pracodawca wypłacając pracownikowi omawiane świadczenie dokonał jedynie zwrotu wydatków wcześniej przez niego poniesionych.

Z kolei w przypadku, gdy pracodawca z własnej inicjatywy wypłaci takiemu pracownikowi m.in. rekompensatę za przerwanie urlopu wypoczynkowego, wówczas dla pracownika otrzymana z tego tytułu kwota będzie stanowiła przychód ze stosunku pracy podlegający składkom ZUS (przykład).

Przykład

Pracownik został odwołany z kilku ostatnich dni udzielonego mu, zgodnie z planem, urlopu wypoczynkowego. W oparciu o przedłożone przez niego dokumenty (tu: fakturę) pracodawca wypłacił mu 800 zł tytułem zwrotu wydatków poniesionych w związku z przerwaniem tego urlopu. Dodatkowo wypłacił mu rekompensatę za przerwany urlop wypoczynkowy w kwocie 300 zł.

Do podstawy wymiaru składek ZUS pracodawca nie wliczy pracownikowi kwoty 800 zł, gdyż odpowiada ona kosztom mającym bezpośredni związek z odwołaniem go z urlopu wypoczynkowego. Natomiast od wypłaconej pracownikowi rekompensaty w wysokości 300 zł naliczy składki ZUS.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.