Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Pozostałe zagadnienia  »   Koniec umowy na zastępstwo a niewykorzystany urlop wypoczynkowy
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Koniec umowy na zastępstwo a niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Gazeta Podatkowa nr 41 (1603) z dnia 23.05.2019
Ewa Madejek

Pracownica jest zatrudniona na zastępstwo innego pracownika od sierpnia 2017 r. Umowa rozwiąże się wraz z powrotem do pracy pracownika zastępowanego, nie będzie więc wypowiadana. Zastępowany pracownik wraca do pracy pod koniec maja 2019 r. Czy w takiej sytuacji pracodawca jednostronnie może wysłać pracownicę przed końcem umowy na zastępstwo na przymusowy kilkudniowy urlop? Czy pracownik może się na ten urlop nie zgodzić?

Jednostronne udzielenie pracownikowi urlopu przez pracodawcę jest dopuszczalne w okresie wypowiedzenia. Kwestię tę uregulowano wprost w art. 1671 K.p. Stanowi on, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551 K.p.

Przepisów tych nie można jednak zastosować w sytuacji, gdy pracownik nie znajduje się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę i odmawia wykorzystania urlopu w terminie narzuconym przez pracodawcę.

W obecnym stanie prawnym umowa o pracę na zastępstwo nie posiada odrębnych uregulowań, a możliwość jej stosowania wynika pośrednio z art. 251 § 4 K.p., który dotyczy limitowania umów na czas określony. Umowa na zastępstwo rozwiązuje się z upływem wskazanego w umowie terminu końcowego. Przy czym w przypadku umowy na zastępstwo data końcowa jej obowiązywania może być wskazana jako zaistnienie określonego zdarzenia, tj. powrotu do pracy osoby zastępowanej. Pozwala to na niewskazywanie w treści umowy na zastępstwo konkretnej daty ustania zatrudnienia. Pracodawca może też w tego rodzaju umowie określić konkretny dzień jej zakończenia, jednak w przypadku przedłużenia nieobecności zastępowanego pracownika umowa taka ulegnie rozwiązaniu przed jego powrotem do pracy. Mogłaby wówczas istnieć konieczność przedłużenia tej umowy albo podpisania nowej. Dlatego wydaje się korzystniejsze wskazanie końcowego terminu umowy na zastępstwo poprzez zapis, że umowa ta rozwiąże się np. wraz z powrotem zastępowanego pracownika do pracy.

W okolicznościach wskazanych w pytaniu - jako że pracownica zatrudniona na zastępstwo nie będzie miała wypowiedzianej umowy, tylko rozwiąże się ona wraz z powrotem do pracy osoby zastępowanej - pracodawca nie ma możliwości wysłania jej jednostronnie na urlop wypoczynkowy przed zakończeniem umowy. Może jedynie porozumieć się z pracownicą w tej kwestii.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.