Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Pozostałe zagadnienia  »   Przedawnienie urlopu wypoczynkowego podczas korzystania z uprawnień rodzicielskich
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przedawnienie urlopu wypoczynkowego podczas korzystania z uprawnień rodzicielskich

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (487) z dnia 1.07.2019

Pracownica od 2011 r. do połowy 2018 r., z jedną kilkumiesięczną przerwą, przebywała na urlopach związanych z rodzicielstwem. Łącznie nie wykorzystała kilkudziesięciu dni urlopu wypoczynkowego, w tym za 2010 r. Czy uległ on przedawnieniu?

Stosownie do art. 163 § 1-11 K.p., urlopy wypoczynkowe, co do zasady, powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, a w razie braku planu, po porozumieniu z pracownikiem, przy czym na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Nie ma ona jednak obowiązku wystąpienia o ten urlop, co niekiedy, w wyniku bezpośredniego rozpoczęcia urlopu wychowawczego, powoduje powstanie zaległości urlopowych.

Okresy nieobecności w pracy spowodowane przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim nie skutkują obniżeniem wymiaru urlopu wypoczynkowego. Jedynie urlop wychowawczy może wywierać taki skutek, o czym pisaliśmy w UiPP nr 11/2019, str. 45-46.

W opisanych okolicznościach urlop wypoczynkowy nie ulega przedawnieniu w terminie przewidzianym w art. 291 § 1 K.p. (zasadniczo po 3 latach licząc od dnia, kiedy stał się wymagalny).

Ważne: Bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego (art. 2931 K.p.).

Powołaną wyżej regulację wprowadzono jednak do Kodeksu pracy dopiero 1 października 2013 r., ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz. U. poz. 1028). Wcześniej urlop wychowawczy był dla omawianych celów traktowany na równi z okresem pracy.

Dzień wymagalności urlopu wypoczynkowego, dla celów ustalenia okresu przedawnienia, wynika z treści art. 161 K.p. W świetle powołanego przepisu, urlopu udziela się w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo, czyli do 31 grudnia. Jednak ogólna zasada wynikająca z powołanej normy nie ma zastosowania w sytuacji, gdy szczególne przepisy Kodeksu pracy lub innych aktów normatywnych przewidują obowiązek udzielenia przez zakład pracy urlopu w innym okresie lub z nadejściem określonej daty. Na przykład inna będzie data wymagalności roszczenia o urlop wypoczynkowy w razie przesunięcia urlopu na inny termin, niż to zostało ustalone w planie urlopów, z przyczyn leżących po stronie pracownika lub zakładu pracy, wykraczający poza rok kalendarzowy, o którym mowa w art. 161 K.p. (np. z powodu odwołania pracownika z urlopu). Urlop przesunięty na skutek takiej okoliczności zakład pracy ma obowiązek udzielić w terminie późniejszym. Bieg przedawnienia w takim przypadku rozpoczyna się z nadejściem terminu, na który nastąpiło przesunięcie urlopu. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 20 lutego 1980 r. (sygn. akt V PZP 61/79).

Przykład

Pracownica 15 września 2011 r. urodziła dziecko i od tego dnia skorzystała z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 4 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a bezpośrednio po nim z urlopu wychowawczego, który trwał do 25 września 2013 r. Po tym dniu pracownica wróciła do pracy i przepracowała tydzień, a następnie przez blisko 6 miesięcy była niezdolna do pracy w związku z kolejną ciążą. Po porodzie (bliźniaczym), który nastąpił 1 kwietnia 2014 r. skorzystała z urlopu macierzyńskiego (31 tyg.), dodatkowego urlopu macierzyńskiego (8 tyg.) i urlopu rodzicielskiego (26 tyg.), a bezpośrednio po nich, od 30 czerwca 2015 r. z urlopu wychowawczego. W dniu 30 maja 2018 r. wróciła do pracy. Pracownica ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy od 2010 r.

Bieg przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego za 2010 r. rozpoczął się 1 stycznia 2011 r., bądź 1 października 2011 r. (jeśli urlop został prawidłowo przesunięty do końca września następnego roku). W tym drugim przypadku (dla pracownika korzystniejszym), biegł przez ostatnie 3 miesiące 2011 r., cały 2012 r. oraz 2013 r. (trwający w tym czasie urlop wychowawczy nie wyłączał biegu przedawnienia) i dalej 9 miesięcy 2014 r., podczas których pracownica m.in. korzystała z urlopu macierzyńskiego. Z upływem tego okresu minęły 3 lata skutkując przedawnieniem urlopu za 2010 r.

Pracodawca powinien sprawdzić prawo do urlopów w kolejnych latach według podanych reguł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.