Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Pozostałe zagadnienia  »   Niewykorzystany urlop w świadectwie pracy
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Niewykorzystany urlop w świadectwie pracy

Gazeta Podatkowa nr 26 (1588) z dnia 1.04.2019
Ewa Madejek

Pełnoetatowemu pracownikowi pozostał niewykorzystany urlop z 2018 r. w wymiarze 21 dni, za który wypłacono mu ekwiwalent. Umowa rozwiązała się z dniem 31 marca 2019 r. Za 2019 r. pracownik wykorzystał 7 dni urlopu, zgodnie z proporcjonalnie ustalonym wymiarem. Czy w świadectwie pracy należy wpisać tylko, że pracownik wykorzystał 7 dni urlopu z 2019 r., czy też wpisać, że za 21 dni urlopu z 2018 r. wypłacono ekwiwalent?

W świadectwie pracy wykazuje się tylko urlop wykorzystany (bądź za który wypłacono ekwiwalent pieniężny) w roku kalendarzowym ustania zatrudnienia, czyli w sytuacji przedstawionej w pytaniu tylko z roku 2019. Podaje się go z tego względu, że ma on wpływ na wymiar urlopu u kolejnego pracodawcy, który w tym roku zatrudni tego pracownika.

Zasady podawania tych danych w świadectwie pracy określono w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1289). Jak wskazuje § 2 ust. 6 powołanego rozporządzenia, w świadectwie pracy zamieszcza się m.in. informacje dotyczące urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy i wykorzystanego w tym roku. Szczegółowo zasady sporządzania świadectwa pracy w zakresie wykazywania urlopu wypoczynkowego określa informacja zatytułowana "Sposób wypełniania świadectwa pracy", która została zamieszczona w załączniku do wymienionego rozporządzenia pod wzorem świadectwa pracy. Wynika z niej, że w ust. 6 w pkt 1 pracodawca wskazuje wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Odrębnie podaje się liczbę dni i godzin urlopu wykorzystanego przez pracownika na podstawie art. 1672 K.p., tzw. urlopu na żądanie.

Jak wynika z powołanych wyjaśnień, w świadectwie pracy nie wskazuje się urlopu zaległego z poprzednich lat, nawet jeśli został za niego wypłacony ekwiwalent pieniężny. Urlop zaległy nie ma znaczenia dla kolejnego pracodawcy, gdyż w razie nierozliczenia się pracodawcy z pracownikiem z tego urlopu, ewentualnych roszczeń z tego tytułu pracownik może dochodzić od pracodawcy, u którego był należny ten urlop.


Wzór świadectwa pracy dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Prawo pracy.


W omawianej sytuacji pracodawca powinien wskazać w świadectwie pracy, że pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 7 dni (56 godz.) i ewentualnie określić liczbę dni urlopu wykorzystanego na żądanie.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.