Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Pozostałe zagadnienia  »   Urlop wypoczynkowy po dłuższej chorobie
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Urlop wypoczynkowy po dłuższej chorobie

Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1600) z dnia 13.05.2019

Pracownik po długotrwałej chorobie wnioskuje o urlop wypoczynkowy. Pracodawca nie wyraził na to zgody. Uważa, że pracownik najpierw powinien wykonać badania lekarskie i uzyskać orzeczenie o zdolności do pracy, a dopiero wtedy może składać wniosek o urlop. Jeżeli jednak, mimo braku zgody pracodawcy, pracownik nie stawi się po chorobie do pracy, to jak rozliczyć ten dzień? Co w sytuacji, gdy po powrocie do pracy nie będzie miał zrobionych badań, pomimo wcześniejszego wydania mu skierowania?

Pracownik ma obowiązek wykonać badania kontrolne w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającej dłużej niż 30 dni (art. 229 § 2 K.p.). Przepisy z zakresu prawa pracy nie odnoszą się jednak do kwestii, czy pracownik musi wykonać badania kontrolne po długiej chorobie, gdy bezpośrednio po niej zamierza skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Kwestią tą zajmowały się sądy, jednak orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednolite.

Przykładowo, w wyroku z dnia 9 marca 2011 r., sygn. akt II PK 240/10, Sąd Najwyższy stwierdził, że: "Z art. 229 § 2 K.p. nie można wywodzić obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownicę rozpoczynającą urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 K.p.) wykorzystanym bezpośrednio po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni". SN stwierdził, że pracownik, aby skorzystać z urlopu, nie musi przedkładać orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy, gdyż w czasie urlopu nie świadczy pracy.

Natomiast w wyroku z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. akt II PK 84/14, SN uznał, że: "Niedopuszczalne jest wyrażenie zgody przez pracodawcę na urlop wypoczynkowy w okresie niezdolności pracownika do pracy". Podobnie wynika z wyroku SN z dnia 26 października 2016 r., sygn. akt III PK 9/16, w którym Sąd wskazał na niemożność udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego na żądanie (art. 1672 K.p.) do czasu przedłożenia orzeczenia lekarskiego po okresie choroby. Zdaniem SN urlopu można udzielić tylko zdolnemu do pracy pracownikowi, w przeciwnym razie zniweczony jest bowiem cel tego urlopu, czyli wypoczynek.

Zatem w podanej w pytaniu sytuacji postępowanie pracodawcy wydaje się być prawidłowe. Należy przy tym dodać, że pracownik nie musi mieć wykonanych badań kontrolnych po powrocie po chorobie do pracy. Badania profilaktyczne wykonuje się w godzinach pracy, więc powinien je wykonać nie na zwolnieniu lekarskim, a dopiero po powrocie do pracy. Trzeba podkreślić, że pracownik, który nie ma zgody pracodawcy na urlop, nie może z niego korzystać, czyli obowiązany jest stawić się w pracy.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.