Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Pozostałe zagadnienia  »   Ustalanie miesiąca pracy dla potrzeb urlopu pracownika tymczasowego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalanie miesiąca pracy dla potrzeb urlopu pracownika tymczasowego

Gazeta Podatkowa nr 30 (1592) z dnia 15.04.2019
Agata Barczewska

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Zatrudniani przez nas pracownicy tymczasowi mają różne okresy pracy - pozostające w ciągłości lub z przerwami. Jak w takich przypadkach ustalać okres miesiąca pracy, za który pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop?

Moim zdaniem w przypadku okresów zatrudnienia (pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika) pozostających w ciągłości, upływ miesiąca należy ustalać z zastosowaniem tzw. potocznej metody obliczania terminów. Natomiast w razie wystąpienia przerw w zatrudnieniu zastosowanie znajdzie cywilistyczna metoda ustalania terminów. Będzie też ona właściwa do obliczania terminu (nawet pozostającego w ciągłości), który jest wymagany przy ustalaniu różnych kwestii związanych z zatrudnianiem tymczasowym, jednak nienależących ściśle do uprawnień pracowniczych.

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest typowym uprawnieniem pracowniczym. Przysługuje również pracownikowi tymczasowemu, za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika, co wynika z art. 17 ust. 1 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 594 ze zm.). Wskazana ustawa nie określa metody ustalania miesiąca pracy pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika, w celu ustalenia uprawnień urlopowych pracownika tymczasowego. Ponieważ są to jednak uprawnienia ściśle pracownicze, należy, moim zdaniem, w pierwszej kolejności stosować potoczne zasady obliczania terminów, a dopiero, gdy dany okres nie pozostaje w ciągłości, metody cywilistyczne.

Zgodnie z zasadami potocznymi, koniec terminu przypada na dzień poprzedzający dzień, który nazwą lub datą odpowiada pierwszemu dniowi terminu. Cywilistyczne metody ustalania terminów są stosowane uzupełniająco - w przypadku, gdy w danym okresie występują przerwy. Odpowiednim przepisem w takiej sytuacji jest art. 114 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli termin jest oznaczony m.in. w miesiącach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za dni trzydzieści. Należy nadmienić, że resort pracy w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 4 października 2016 r. uznał, że: "(...) Miesięczny termin pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika ustala się na podstawie art. 114 Kodeksu cywilnego. (...)" - w mojej ocenie dotyczy to jednak okresów niepozostających w ciągłości.


Za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika, pracownikowi tymczasowemu przysługują 2 dni urlopu.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.