Jestem obywatelką polską. W 2014 r. wyszłam za mąż za obywatela Niemiec i wyjechałam z Polski. W Niemczech stale zamieszkiwałam do stycznia 2022 r. W tym czasie pomagałam mężowi przy prowadzeniu firmy, a do Polski przyjeżdżałam tylko w celach rekreacyjnych. W związku z rozwodem, w marcu 2022 r. wróciłam do Polski razem z dzieckiem. Od kwietnia podjęłam pracę etatową, a następnie założyłam firmę. Czy mogę w swoim rozliczeniu rocznym uwzględnić tzw. ulgę na powrót, jeśli nie posiadam niemieckiego certyfikatu rezydencji?
TAK, ponieważ okres zamieszkania w Niemczech można udowodnić także innymi dowodami.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 152 i ust. 43 ustawy o pdof, ulga na powrót adresowana jest do osób, które zamieszkiwały w obcym państwie przez co najmniej 3 lata poprzedzające bezpośrednio rok powrotu do Polski oraz w okresie od początku roku, w którym Polskę opuściły, do dnia poprzedzającego powrót do niej, nie posiadały w Polsce miejsca zamieszkania. Ponadto osoby te powinny:
Okresy zamieszkania w państwie obcym należy wprawdzie udokumentować, jednak przepisy dopuszczają nie tylko zagraniczny certyfikat rezydencji, ale także inne dowody. W analizowanym przypadku, na utratę polskiej rezydencji podatkowej w latach 2014-2021 wskazywałoby np. założenie rodziny w Niemczech. Jako dowody zamieszkiwania w tym państwie mogą zatem posłużyć np. umowy najmu mieszkania, dowody uczęszczania przez dziecko do tamtejszej szkoły lub przedszkola, prowadzenia przez męża firmy, polisy ubezpieczeniowe i tym podobne.
Ulga na powrót dotyczy przychodów podatnika, który ponownie w Polsce zamieszkał, osiąganych:
Przychody z powyższych źródeł będą zwolnione od podatku do łącznej wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.
Ulga przysługuje w ciągu czterech kolejno po sobie następujących latach podatkowych, licząc od początku roku, w którym podatnik zamieszkał w Polsce albo od roku następnego.
|