POLECAMY |
||
W celu rozliczenia dochodów uzyskanych w 2022 r. podatnicy, w terminie od 15 lutego do 2 maja 2023 r. (tj. do pierwszego dnia roboczego następującego po 30 kwietnia 2023 r., który przypada w niedzielę), będą składać zeznania podatkowe. W zeznaniach tych mogą wyrazić wniosek o przekazanie części podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Kwota podlegająca przekazaniu jest ograniczona limitem. W rozliczeniu za 2021 r. można było przekazać kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego, z kolei w rozliczeniu za 2022 r. można przekazać kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1,5% tego podatku.
Choć art. 45c updof w zakresie wprowadzającym możliwość przekazania 1,5% kwoty podatku należnego na rzecz OPP obowiązuje od 1 stycznia 2023 r., to jednak ma zastosowanie do dochodów osiągniętych w 2022 r. Tak wynika z art. 18a pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265 ze zm.).
Zwróć uwagę!
Na rzecz OPP można przekazać 1,5% podatku należnego za 2022 r. |
Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz OPP można wyrazić:
1) w zeznaniu: PIT-28 i PIT-28S, PIT-36 i PIT-36S, PIT-36L i PIT-36LS, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39, złożonym za 2022 r. do 2 maja 2023 r., albo
2) w korekcie zeznania, o którym mowa w pkt 1, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
W danym zeznaniu za 2022 r. można wskazać tylko jedną organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać część swojego podatku. Natomiast gdy dochody są rozliczane na różnych formularzach zeznań, wówczas w każdym z tych zeznań można podać inną OPP. Organizację tę należy wybrać spośród organizacji objętych wykazem organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2022 r. (tj. wykazem, o którym mowa w art. 27a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie - Dz. U. z 2022 r. poz. 1327 ze zm.). Wykaz ten jest prowadzony w formie elektronicznej przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i udostępniany na stronie internetowej tego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej. Jest on dostępny pod adresem https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/.
Za wniosek o przekazanie 1,5% podatku uważa się wykazanie w zeznaniu lub korekcie zeznania, jednej OPP poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania tej organizacji (nieprzekraczającej 1,5% podatku należnego, w zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).
Aby złożony wniosek był skuteczny, konieczne jest zapłacenie w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty wsparcia dla OPP. Zapłaty tego podatku należy dokonać nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania. Za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 896 ze zm.) za traktowanie przesyłki listowej jako przesyłki poleconej, czyli obecnie kwoty 8,70 zł.
Wnioskując o przekazanie wsparcia dla OPP, podatnicy mogą wskazać w zeznaniu cel szczegółowy, na jaki powinna zostać przeznaczona przekazana kwota, a także wyrazić zgodę na przekazanie OPP przez naczelnika urzędu skarbowego danych podatnika i podanych przez niego dodatkowych informacji ułatwiających kontakt (np. telefon, e-mail).
Warto dodać, że również podatnicy, którzy w 2022 r. uzyskiwali dochody wyłącznie z tytułu emerytury lub renty, w stosunku do których rozliczenia rocznego dokona organ rentowy na formularzu PIT-40A, mogą przekazać 1,5% podatku należnego na rzecz OPP. Nie wymaga to od nich samodzielnego złożenia zeznania podatkowego, lecz w terminie do 2 maja 2023 r. powinni złożyć do właściwego urzędu skarbowego formularz PIT-OP, czyli oświadczenie o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie części podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
|