Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2022  »  Pozostałe zagadnienia  »   PIT-39 przy sprzedaży działki ze stratą
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

PIT-39 przy sprzedaży działki ze stratą

Gazeta Podatkowa nr 3 (1982) z dnia 9.01.2023
Agata Cieśla

W 2019 r. odkupiłem prywatnie od znajomego, który na stałe wyjeżdżał za granicę, działkę rekreacyjną nad jeziorem zabudowaną niewielkim domkiem. Domek ten wynajmowałem regularnie poza swoją działalnością gospodarczą (podatek liniowy) w ramach najmu prywatnego do końca września 2022 r., opłacając z tego tytułu ryczałt ewidencjonowany. Ponieważ jednak z uwagi na wojnę w Ukrainie oraz inflację moja firma znalazła się w trudnej sytuacji finansowej, w celu spłacenia swoich zobowiązań w listopadzie 2022 r. sprzedałem działkę poniżej ceny zakupu. Czy w tej sytuacji, pomimo braku zysku na sprzedaży, mam obowiązek złożenia PIT-39 za 2022 r.?

TAK. Ponieważ w przypadku opisanym w pytaniu doszło do odpłatnego zbycia nieruchomości poza działalnością gospodarczą przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, z tytułu tej transakcji powstał przychód w podatku dochodowym. Z tego względu, pomimo że w wyniku sprzedaży Czytelnik poniósł podatkową stratę, zobowiązany jest ją rozliczyć w zeznaniu PIT-39 za 2022 r.

Dochód uzyskany przez osobę fizyczną ze sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą generalnie na gruncie pdof podlega opodatkowaniu. Podatek od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku (art. 30e ustawy o pdof). Natomiast podstawę obliczenia podatku wyznacza nie przychód, ale dochód, który stanowi różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami jego uzyskania, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanej nieruchomości.

Dochód ze sprzedaży prywatnej nieruchomości może jednak korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof. Okres, w którym podatnik w celu skorzystania z ulgi jest zobowiązany do wydatkowania środków ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, wynosi 3 lata. Z kolei z art. 21 ust. 25a ustawy o pdof wynika, że w ustawowym terminie 3 lat powinno dojść do nabycia prawa własności lub określonego prawa majątkowego, by ponoszone wydatki na omawiane cele zostały uwzględnione w ramach przedmiotowej ulgi.

W związku z tym, że Czytelnik nie uzyskał dochodu w wyniku sprzedaży działki rekreacyjnej w 2022 r., nie ma do niego zastosowania omówione powyżej zwolnienie podatkowe, ale jednocześnie nie wystąpi u niego podatek do zapłaty. Nie oznacza to jednak, że jest on zwolniony ze złożenia zeznania PIT-39. W zeznaniu tym jest on zobowiązany wykazać stratę poniesioną w wyniku tej transakcji.

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.