W działalności gospodarczej w 2022 r. korzystałem z opodatkowania podatkiem liniowym. Za ten rok jestem uprawniony do tzw. ulgi dla rodzin 4+, ale skorzystam z niej dopiero w PIT-36L - nie realizowałem jej w trakcie roku. Podobnie moja żona zatrudniona na etacie nie upoważniła swojego pracodawcy do stosowania ulgi przy obliczaniu zaliczek na pdof od jej wynagrodzenia. Czy nieuwzględnianie ulgi w trakcie roku stanowi jakąś przeszkodę do jej zastosowania przez nas odpowiednio w PIT-36L i PIT-37?
Okoliczności wskazane w pytaniu nie stanowią przeszkody w skorzystaniu w zeznaniu rocznym - zarówno przez Czytelnika, jak i jego żonę z tzw. ulgi dla rodzin 4+, czyli zwolnienia z pdof, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.).
Wskazane zwolnienie z pdof dotyczy nieprzekraczających kwoty 85.528 zł przychodów osiągniętych przez uprawnionego do niej podatnika ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia zawieranych w ramach działalności wykonywanej osobiście, zasiłków macierzyńskich, pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym albo rozliczanych w ramach IP Box. W obliczeniach kwoty zwolnienia nie są uwzględniane przychody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o pdof (np. z tzw. drobnych zleceń), zwolnione od podatku dochodowego (np. świadczenia finansowane z ZFŚS, należności za czas podróży służbowych albo wartość zakwaterowania pracowniczego) oraz od których zaniechano poboru podatku, np. wartość umorzonej subwencji z PFR (art. 21 ust. 39 ustawy o pdof).
Z omawianej preferencji może skorzystać podatnik, który w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci, spełniających warunki określone w art. 6 ust. 4c, z uwzględnieniem art. 6 ust. 4e i ust. 8 ustawy o pdof, wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawował funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą, a w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci - wykonywał ciążący na nim obowiązek alimentacyjny albo sprawował funkcję rodziny zastępczej.
Podatnik uzyskujący przychody ze stosunku pracy mógł przysługującą mu ulgę realizować w trakcie 2022 r., składając pracodawcy ustawowo określone oświadczenie. Podobnie ulga mogła być zastosowana już w trakcie roku, gdy podatnik zobowiązany był do samodzielnego obliczania zaliczki lub podatku w związku z osiąganiem przychodów z działalności gospodarczej. Jednak, jeśli z prawa tego nie skorzystał, to ulgę zrealizować może również w rocznym PIT. Wybór sposobu realizacji tego podatkowego przywileju należy wyłącznie do podatnika.
Jeżeli podatnik składa zeznanie PIT za 2022 r., to korzystając w nim z omawianego zwolnienia z pdof dołącza do niego załącznik PIT/O, w którym zamieszcza informacje o liczbie dzieci i ich numerach PESEL, a w przypadku braku tych numerów - o imionach, nazwiskach oraz datach urodzenia dzieci (art. 21 ust. 48 ustawy o pdof). Informacja o konieczności dołączenia PIT/O do rocznego PIT w związku z korzystaniem z omawianej ulgi znajduje się w formularzu każdego zeznania, w którym z ulgi można skorzystać, w opisie do tej jego części, która służy wykazaniu przychodów zwolnionych. Ponadto na żądanie organów podatkowych podatnik jest również zobowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do ulgi dla rodzin 4+ (art. 21 ust. 47 ustawy o pdof).
|