Prowadzę biuro rachunkowe. Kilku moich klientów (osoby uzyskujące dochody z pracy, emerytury, renty), chciałoby, abym ich zeznanie PIT-37 za 2022 r. sporządził i złożył w formie elektronicznej. Czy na ich prośbę mogę takie rozliczenie podpisać ich danymi autoryzującymi? Czy mogę im pomóc wypełnić zeznanie podatkowe w usłudze Twój e-PIT?
Właściciel biura rachunkowego nie ma prawa podpisać zeznania podatkowego danymi autoryzującymi podatnika. Może udzielić pomocy w sporządzeniu rozliczenia.
PIT-37 składany przez internet może być opatrzony danymi autoryzującymi. Polega to na podaniu kilku informacji potwierdzających tożsamość podatnika. Są to jego: identyfikator podatkowy (NIP albo PESEL), pierwsze imię, nazwisko, data urodzenia oraz kwota przychodu wykazana za odpowiedni rok podatkowy dla celów PIT. Wymagany jest przychód z PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 albo PIT-40A za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok przesyłania rozliczenia. Należy podać kwotę z jednego (dowolnego) z wymienionych zeznań podatkowych lub rocznego rozliczenia podatku. Jeżeli żaden z tych dokumentów nie został złożony za wymagany rok podatkowy, wpisuje się "0" (zero).
Dane autoryzujące to podpis składany przez podatnika będącego osobą fizyczną. Wynika to z § 11 rozporządzenia w sprawie sposobu przesyłania deklaracji i podań oraz rodzajów podpisu elektronicznego, którymi powinny być opatrzone (Dz. U. z 2021 r. poz. 52 ze zm.). Pełnomocnik nie może zeznania podatkowego składanego przez internet w imieniu podatnika podpisać danymi autoryzującymi podatnika. Musi posłużyć się przypisanym sobie kwalifikowanym podpisem elektronicznym i posiadać pełnomocnictwo UPL-1. Jeżeli pełnomocnik ma podpisać wspólne rozliczenie małżonków, każdy z nich (odrębnie) musi udzielić mu pełnomocnictwa UPL-1. Wskazuje tak art. 80a § 3 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).
UPL-1 musi być złożone - w formie papierowej lub elektronicznej - przed przesłaniem zeznania podatkowego. Stanowi podstawę wprowadzenia danych pełnomocnika do systemu e-Deklaracje. Dzięki temu jest on automatycznie rozpoznawany jako osoba upoważniona do podpisywania w imieniu mocodawcy rozliczeń przesyłanych przez internet. Zeznanie podatkowe uwierzytelnione przez niezgłoszoną (niezarejestrowaną) osobę nie zostanie przyjęte przez system (będzie negatywnie zweryfikowane). Złożenie UPL-1 nie podlega opłacie skarbowej.
Sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników (płatników, inkasentów, osób trzecich odpowiedzialnych za zaległości podatkowe oraz następców prawnych podatników, płatników lub inkasentów), zeznań i deklaracji podatkowych, a także udzielanie im w tym zakresie pomocy są czynnościami doradztwa podatkowego. Stanowi tak art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 2117). Zawodowe wykonywanie wymienionych czynności nie zostało jednak zastrzeżone dla uprawionych podmiotów, np. doradców podatkowych. Inaczej jest w przypadku udzielania podatnikom (płatnikom, inkasentom, osobom trzecim odpowiedzialnym za zaległości podatkowe oraz następcom prawnym podatników, płatników lub inkasentów), na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami. Świadczenie tych usług jest zarezerwowane dla doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych oraz biegłych rewidentów. Przewiduje to art. 2 ust. 2 oraz art. 3 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym. Właściciel biura rachunkowego może więc pomóc klientowi w sporządzeniu zeznania podatkowego. Możliwość udzielenia pomocy nie została uzależniona od formy i sposobu złożenia rozliczenia.
|