Jak szukać?»

28 lutego 2019 r. (czwartek) mija termin przekazania do US drogą elektroniczną oraz podatnikowi IFT-1R za 2018 r.28 lutego 2019 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A za 2018 r.
Zamknij
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Prawo UE  »   Wyodrębniona ewidencja księgowa nie zawsze dla wydatków projektu
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wyodrębniona ewidencja księgowa nie zawsze dla wydatków projektu

Gazeta Podatkowa nr 104 (1561) z dnia 27.12.2018
Jolanta Białkowska

Beneficjent prowadzi pełną księgowość. Rozlicza projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, na realizację którego otrzymał zaliczkę. Czy musi prowadzić odrębną ewidencję księgową dla wydatków poniesionych w ramach projektu współfinansowanego z EFRR?

Instytucja Zarządzająca danym programem operacyjnym na lata 2014-2020 ma za zadanie zobowiązać beneficjenta do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji wydatków projektu tylko w określonych przypadkach. Ma to miejsce, gdy beneficjentowi zwracane są koszty na podstawie faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowalnych lub ponoszone są z zaliczki przekazanej na realizację projektu. Tylko w takich sytuacjach beneficjent jest zobowiązany do prowadzenia oddzielnego systemu księgowego albo korzystania z odpowiedniego kodu księgowego dla wszystkich transakcji związanych z projektem. Stanowi o tym art. 125 ust. 4 lit. b rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 1303/2013/UE ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego (…).

Zapewnienie odrębnego systemu lub odpowiedniego kodu księgowego przez beneficjenta prowadzącego pełną księgowość oznacza prowadzenie odrębnej ewidencji dla wydatków projektu EFRR, a nie odrębnych ksiąg rachunkowych. Można tego dokonać poprzez odpowiednie zmiany w polityce rachunkowości oraz zakładowym planie kont. Od tej zasady jest wyjątek. Mianowicie w przypadku dokumentów finansowych związanych z kosztami kwalifikowalnymi projektu, do których stosuje się uproszczone metody rozliczania wydatków, nie ma obowiązku prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla projektu.

W przypadku projektów współfinansowanych ze środków EFRR uproszczoną metodą rozliczania wydatków są tzw. kwoty ryczałtowe. Mowa o nich w art. 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia 1303/2013/UE, w świetle którego dotacje mogą przyjmować formę kwot ryczałtowych nieprzekraczających 100 tys. euro wkładu publicznego. Kwotę tę przelicza się na PLN z wykorzystaniem miesięcznego obrachunkowego kursu wymiany stosowanego przez Komisję Europejską aktualnego na dzień ogłoszenia konkursu.


Wydatki rozliczane za pomocą kwot ryczałtowych są traktowane jako wydatki poniesione, nie prowadzi się dla nich wyodrębnionej ewidencji księgowej.

Prawo UE - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.