POLECAMY |
||
Gmina chce pozyskać dla mieszkańców środki z budżetu państwa na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. W jakiej wysokości może dostać dofinansowanie na realizację takiego przedsięwzięcia z Programu Stop Smog? Jaki wkład własny musi zagwarantować, by aplikować do tego programu? Czy beneficjenta końcowego (mieszkańca) można zobligować do częściowej odpłatności za wymianę pieca?
Gmina jako jedyny podmiot uprawniony do aplikowania o środki z rządowego Programu Stop Smog może uzyskać ze środków budżetu państwa dofinansowanie do 70% kosztów inwestycji, tj. wymiany lub likwidacji źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Jest zobowiązana do zabezpieczenia w swoim budżecie środków finansowych pochodzących z dochodów własnych lub ze środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.), których suma stanowi 30% kosztów realizacji porozumienia zawartego w imieniu ministra właściwego ds. klimatu z NFOŚiGW. Inaczej jest w przypadku miast, których liczba mieszkańców przekracza 100.000, gdzie trzeba zabezpieczyć środki na poziomie większym niż 30% kosztów realizacji porozumienia.
Udział własny beneficjenta końcowego (mieszkańca) w kosztach przedsięwzięcia niskoemisyjnego (w tym wymiany pieca) jest określony w art. 11d ust. 1 pkt 9 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2020 r. poz. 22 ze zm.). Na podstawie tego przepisu gmina może zawrzeć umowę o realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego wyłącznie z osobą, która wyrazi zgodę na wniesienie wkładu własnego w wysokości nie większej niż 10% kosztu przedsięwzięcia niskoemisyjnego. Wkład ten może być różnicowany przez gminę, np. w zależności od dochodów beneficjenta końcowego. Takie różnicowanie musi być ujęte w stosownej uchwale rady gminy.
Nałożenie na beneficjenta obowiązku wniesienia wkładu własnego nie obniża wartości wkładu gminy.
Przykład Przedsięwzięcie niskoemisyjne ma być realizowane na terenie miasta z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys. W związku z tym gmina dla aplikowania o środki z Programu Stop Smog jest zobowiązana zabezpieczyć 30% kosztów realizacji tego przedsięwzięcia. Nie ma opcji, by ten wkład był niższy, bowiem środki pochodzące z wkładu własnego beneficjenta końcowego (mieszkańca) nie wchodzą w zakres budżetu pokrywającego koszty realizacji porozumienia pomiędzy ministrem właściwym ds. klimatu a gminą. |
|