Środki na poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, w tym m.in. modernizację energetyczną budynków zakładowych, instalację urządzeń OZE wraz magazynami energii są dostępne w ramach programu FEnIKS. Dofinansowanie ma formę dwóch pożyczek. Oprocentowanie jednej z nich wynosi 0% i pożyczka może być umorzona do 49%.
Program priorytetowy Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 1 Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W zakresie tego programu przedsiębiorca może pozyskać wsparcie na:
W odniesieniu do poprawy efektywności energetycznej budynków, minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres przedsięwzięcia, wynosi 30% (z wyjątkiem zabytków). Natomiast w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej linii/procesów technologicznych, minimalny próg oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres przedsięwzięcia, wynosi 10%. W odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych zakres działań musi wynikać z audytów energetycznych. Od tej reguły istnieje wyjątek dla przedsięwzięć kompleksowych. Dla nich mogą być wspierane również elementy niewynikające z audytów energetycznych, jeśli realizują szersze cele Europejskiego Zielonego Ładu, w tym strategii na rzecz Fali renowacji, np. zwiększenie powierzchni zielonych (zielone dachy, ściany), rozwój elektromobilności, rozwiązania na rzecz gospodarki w obiegu zamkniętym, infrastruktura związana z dostępnością, montaż urządzeń do magazynowania energii i służących cyfryzacji budynku. Elementy poza audytem energetycznym mogą być wsparte do wysokości 15% kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia. Do kosztów tych można zaliczyć m.in. koszty związane z:
Finansowanie przedsięwzięć w zakresie programu priorytetowego odbywa się z wykorzystaniem instrumentu finansowego w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich... (Dz. U. z 2022 r. poz. 1079), w tym na podstawie art. 1 pkt 16 rozporządzenia PEiR 2021/1060. Oznacza to formę wsparcia udzielanego w ramach struktury, z wykorzystaniem której produkty finansowe są dostarczane ostatecznym odbiorcom wsparcia. Tymi ostatecznymi odbiorcami wsparcia w obecnym naborze wniosków są średni przedsiębiorcy.
Dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia udzielane jest dwóch formach, tj. w formie pożyczki preferencyjnej (z umorzeniem tzw. premią inwestycyjną) ze środków Funduszu Spójności (pożyczka IF FS) oraz pożyczki na warunkach rynkowych ze środków krajowych NFOŚiGW, która nie stanowi pomocy publicznej. Obligatoryjne jest korzystanie z pożyczki IF FS oraz pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 100% kosztów kwalifikowalnych. Co oznacza, że przedsiębiorca na realizację przedsięwzięcia nie potrzebuje wkładu własnego. Inaczej jest w przypadku przedsięwzięcia realizowanego w formule "project finance", czyli np. przez podmiot, który prowadzi działalność operacyjną krócej niż trzy pełne lata obrachunkowe. Dla przedsięwzięcia realizowanego w tej formule obowiązkowe jest jego finansowanie w formie pożyczki IF FS i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 85% kosztów kwalifikowalnych. Dla pozostałej części kosztów kwalifikowalnych, tj. 15% ich wartości, obowiązuje wymóg udziału środków własnych odbiorcy ostatecznego wsparcia (przedsiębiorcy). To samo dotyczy przedsięwzięć, dla których ostatecznym odbiorcą wsparcia są podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE, działające na rzecz przedsiębiorstw. Do nich nie ma też zastosowania umorzenie pożyczki.
Nabór wniosków w ramach programu priorytetowego dotyczących przedsięwzięć nastawionych na poprawę efektywności energetycznej potrwa do 12 grudnia 2024 r. O wsparcie mogą ubiegać się średni przedsiębiorcy. Wnioski o dofinansowanie można składać tylko w formie elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD), udostępniony pod adresem gwd.nfosigw.gov.pl.
Warunki | Pożyczka IF FS | Pożyczka NFOŚiGW |
Umorzenie | do 49% pożyczki | brak |
Oprocentowanie | 0% | na poziomie stopy referencyjnej* |
Okres | nie dłużej niż 15 lat | nie dłużej niż 15 lat |
Karencja w spłacie | do 12 miesięcy | do 12 miesięcy |
* | Ustalonej zgodnie z komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie zmiany metody ustalania stóp referencyjnych i dyskontowych. |
|