Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zawieszenie pobierania emerytury przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zawieszenie pobierania emerytury przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą a ulga dla seniorów

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych

Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad ogólnych. W lipcu 2023 r. nabyła prawo do emerytury (ukończyła 60 lat) i zaczęła pobierać świadczenie emerytalne. W grudniu 2023 r. zawiesiła pobieranie emerytury. Czy w rozliczeniu za 2023 r. będzie ona mogła skorzystać z pełnej ulgi dla seniorów (tj. w ramach limitu 85.528 zł), mimo że zawieszenie pobierania emerytury dotyczyło jednego miesiąca tego roku? Nadmieniam, iż z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podatniczka podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu.

W rozliczeniu za 2023 r. podatniczce będzie przysługiwała pełna kwota limitu (85.528 zł) ulgi dla seniorów, jeśli po ukończeniu wieku emerytalnego, mimo nabycia uprawnienia do emerytury, nie pobierała tego świadczenia (nawet przez okres jednego miesiąca) i w tym okresie uzyskała przychody z działalności gospodarczej.

Ulga dla seniorów została uregulowana w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PDOF. W ramach tej ulgi zwolnieniu z podatku dochodowego (PIT) podlegają przychody:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
  • z umów zlecenia,
  • z zasiłku macierzyńskiego oraz
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, IP Box albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

- otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.

Warunkiem uprawniającym do ww. ulgi jest również to, aby podatnik podlegał z tytułu uzyskiwania ww. przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.) oraz - mimo nabycia uprawnienia m.in. do emerytury - nie pobierał tego świadczenia.

Przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających zwolnieniu z PIT w ramach ulgi dla seniorów nie uwzględnia się przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o PDOF, zwolnionych od podatku dochodowego oraz od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną m.in. według zasad ogólnych, z tytułu której podlega ubezpieczeniom społecznym, który nabył uprawnienia do emerytury (tj. ukończył odpowiedni wiek emerytalny), ale jej nie otrzymuje, ma prawo do ulgi dla seniorów.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2023 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.882.2022.3.ACZ, odnosząc się do analogicznej sytuacji jak przedstawionej w pytaniu, wyjaśnił, że:

"(...) skoro z tytułu (...) przychodów z działalności gospodarczej uzyskiwanych po 60. roku życia, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega Pani ubezpieczeniu społecznemu w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz zawiesiła Pani pobieranie świadczenia emerytalnego w danym miesiącu w 2022 r., to przysługuje Pani skorzystanie z ulgi, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do pełnej wysokości 85.528 zł osiągniętych przychodów uzyskanych w tym okresie. Zauważyć należy, że warunek "nieotrzymywania emerytury lub renty", tj. wypłacenia emerytury lub renty - jako warunek do zastosowania ww. zwolnienia podatkowego - powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty wynagrodzenia/świadczenia z tytułu działalności gospodarczej. (...)"

W świetle powyższego w rozliczeniu za 2023 r. podatniczka będzie mogła skorzystać z ulgi dla seniorów, jeśli mimo nabycia uprawnienia do emerytury nie pobierała tego świadczenia (nawet przez okres jednego miesiąca) i w tym okresie osiągnęła przychody z działalności gospodarczej. Ustawa o PDOF nie zawiera regulacji, które nakazywałyby dzielić roczny limit ulgi na krótsze okresy. Zatem przychody osiągnięte w tym okresie mogą być zwolnione z PIT w ramach pełnego limitu, tj. do kwoty 85.528 zł.

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.