Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Pozostałe zagadnienia  »   Podatkowe skutki otrzymania zwrotu odsetek odliczonych w ramach ulgi ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Podatkowe skutki otrzymania zwrotu odsetek odliczonych w ramach ulgi odsetkowej - interpretacja indywidualna organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (602) z dnia 20.01.2024
Jeżeli podatnik korzystał z ulgi odsetkowej, to w razie otrzymania zwrotu zapłaconych odsetek w związku z unieważnieniem umowy kredytowej, będzie obowiązany w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzyma ten zwrot, doliczyć do dochodu kwotę odpowiadającą sumie odsetek odliczonych przez wszystkie lata stosowania ulgi odsetkowej.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 listopada 2023 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.762.2023.3.MN.

Podatniczka w 2004 r. zaciągnęła kredyt hipoteczny w CHF, a w latach 2007-2022 wydatki na spłatę odsetek od tego kredytu odliczała w ramach tzw. ulgi odsetkowej. Obecnie przed sądem toczy się postępowanie z jej powództwa o stwierdzenie nieważności zawartej umowy o kredyt hipoteczny. Uznanie przez sąd pozwu będzie miało ten skutek, że bank będzie zobowiązany zwrócić podatniczce zapłacone przez nią odsetki od kredytu.

Wnioskując o wydanie interpretacji przepisów podatkowych w odniesieniu do opisanego zdarzenia przyszłego, podatniczka zadała pytanie, czy będzie zobligowana do zwrotu ulgi odsetkowej, a jeśli tak - to czy za okres 5 lat wstecz od prawomocnego unieważnienia umowy czy za inny okres? W jej ocenie skutki podatkowe zaistnieją tylko w związku ze zwrotem tej części odsetek, które były odliczane w okresie 5 lat wstecz liczonych od momentu uprawomocnienia się wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytowej.

Organ podatkowy uznał za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez podatniczkę. Przypomniał, że z ulgi odsetkowej można korzystać wyłącznie na zasadzie praw nabytych, stosując regulacje art. 26b updof obowiązujące przed 1 stycznia 2007 r. Ulga jest realizowana poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 updof, wydatków poniesionych w danym roku podatkowym na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie określonego rodzaju inwestycji mieszkaniowej, mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Przechodząc do oceny zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, powołany organ wskazał, że w sprawie znajdzie zastosowanie art. 45 ust. 3a updof. Przepis ten stanowi, że jeżeli podatnik, obliczając podatek należny, dokonał odliczeń od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub podatku, a następnie otrzymał zwrot odliczonych kwot (w całości lub w części), w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym otrzymał ten zwrot, dolicza odpowiednio kwoty poprzednio odliczone. Na tej podstawie stwierdził, że jeżeli w wyniku postępowania sądowego nastąpi zwrot odliczonych wcześniej odsetek, to w zeznaniu za rok wypłaty tych odsetek podatniczka będzie musiała zwiększyć podstawę opodatkowania (dochód). Organ zaznaczył, że: "Samo unieważnienie kredytu frankowego nie ma wpływu na rozmiar zobowiązania podatkowego w momencie składania wcześniejszych PIT. Dopiero wzajemne rozliczenia między bankiem i kredytobiorcą mogą mieć wpływ na zastosowanie ulgi odsetkowej".

Odnosząc się do kwestii, czy zwrot odliczonej kwoty ulgi powinien dotyczyć środków odliczonych za okres 5 lat wstecz, licząc od momentu uprawomocnienia się wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytowej, organ podatkowy wyjaśnił, że niezasadne jest w tym przypadku odwoływanie się do art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

W analizowanym przypadku u podatniczki zobowiązanie podatkowe dotyczące rozliczenia z tytułu zwrotu odsetek, z którymi była związana ulga odsetkowa, powstanie dopiero w momencie otrzymania zwrotu odsetek w wyniku unieważnienia umowy kredytowej. Jednocześnie art. 45 ust. 3a updof będący podstawą obowiązku podatkowego, nie wskazuje, że dotyczy jedynie zwrotu kwot odliczonych w latach, za które zobowiązania podatkowe się nie przedawniły. Oznacza to, że w razie otrzymania zwrotu odsetek od kredytu hipotecznego, w związku z którym podatniczka korzystała z ulgi odsetkowej, nie ma znaczenia, w jakich latach ulga była realizowana. Znaczenie ma moment (rok) rozliczenia z bankiem tych środków.

Podsumowując, organ podatkowy stwierdził, że w przypadku gdy bank zwróci podatniczce odsetki w 2023 r., to powinna ona w zeznaniu składanym za ten rok doliczyć do dochodu kwotę odpowiadającą sumie odsetek odliczonych w ramach ulgi odsetkowej w latach 2007--2022. Natomiast zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie z tego tytułu przedawni się z końcem 2029 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.