Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Pozostałe zagadnienia  »   Pełnomocnictwo do podpisania małżeńskiego zeznania PIT
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Pełnomocnictwo do podpisania małżeńskiego zeznania PIT

Gazeta Podatkowa nr 16 (2099) z dnia 22.02.2024
Małgorzata Żujewska

Jestem klientem biura rachunkowego. Jego właścicielowi udzieliłem pełnomocnictwa UPL-1. Czy na podstawie tego pełnomocnictwa może on podpisać moje i żony wspólne zeznanie PIT-36 za 2023 r.?

Oboje małżonkowie (odrębnie) muszą udzielić pełnomocnikowi (tu: właścicielowi biura rachunkowego) pełnomocnictwa do podpisania wspólnego zeznania podatkowego.

Małżonkowie mają prawo do łącznego opodatkowania swoich dochodów w razie spełniania wymogów określonych w art. 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Jednym z warunków skorzystania z tej preferencji jest zawarcie w zeznaniu podatkowym wniosku o wspólne rozliczenie (poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji w PIT-36 lub PIT-37). Taki wniosek może być wyrażony przez małżonków wspólnie lub przez jednego z nich. Wyrażenie go przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez współmałżonka do wnioskowania o łączne opodatkowanie dochodów.

Opisane rozwiązanie znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy małżonkowie samodzielnie składają wspólne rozliczenie podatku dochodowego, bez udziału pełnomocnika. Jeżeli wspólne zeznanie podatkowe małżonków ma być podpisane przez pełnomocnika, każdy z nich musi udzielić mu pełnomocnictwa. W zależności od formy złożenia rozliczenia jest to UPL-1 - uprawniające do podpisania zeznania podatkowego przesyłanego przez internet albo UPL-1P - stanowiące umocowanie do podpisania zeznania podatkowego przekazywanego w formie papierowej.

]
Druki UPL-1 i UPL-1P dostępne w dziale Ordynacja podatkowa w Programie DRUKI Gofin

Właściciel biura rachunkowego, który dysponuje tylko pełnomocnictwem UPL-1 udzielonym przez klienta, nie może więc podpisać wspólnego PIT-36 za 2023 r. tego klienta i jego małżonki. Aby miał prawo to zrobić, małżonka klienta również musi udzielić mu pełnomocnictwa UPL-1. Pełnomocnictwo to można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej. Stanowi tak art. 80a § 2a i § 2c Ordynacji podatkowej. Papierowy UPL-1 należy złożyć lub wysłać do urzędu skarbowego właściwego dla mocodawcy w sprawach ewidencji podatników i płatników. W przypadku osoby fizycznej właściwość tego urzędu skarbowego ustala się zasadniczo ze względu na jej miejsce zamieszkania. UPL-1 w postaci dokumentu elektronicznego przesyła się Szefowi KAS (za pośrednictwem platformy ePUAP lub z konta w serwisie e-Urząd Skarbowy). Złożenie UPL-1 - niezależnie od formy - nie podlega opłacie skarbowej.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.