Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Pozostałe zagadnienia  »   Zapłata wspólnego podatku małżonków
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zapłata wspólnego podatku małżonków

Gazeta Podatkowa nr 19 (2102) z dnia 4.03.2024
Małgorzata Żujewska

Złożyłem z żoną wspólny PIT-36 za 2023 r. W zeznaniu podatkowym wykazaliśmy podatek do zapłaty. Czy musimy go zapłacić po połowie, czy jedno z nas może uiścić całą kwotę?

Podatek dochodowy wynikający ze wspólnego zeznania podatkowego może uiścić w całości jeden z małżonków.

PIT GOFIN 2023 do sporządzania zeznań podatkowych w Programie DRUKI Gofin

Małżonkowie mają prawo do łącznego opodatkowania swoich dochodów w przypadku spełnienia wymogów określonych w art. 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.). Efektem sporządzenia wspólnego zeznania podatkowego może być podatek do zapłaty. Małżonkowie odpowiadają za jego uiszczenie solidarnie. Wskazuje tak art. 92 § 3 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych, czyli art. 366 i nast. Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.). Wynika z nich, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników solidarnych łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zapłata dokonana przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych z obowiązku pokrycia długu. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy pozostają jednak zobowiązani. Każdy z małżonków ma zatem prawo i obowiązek uregulować całą kwotę podatku wynikającego do zapłaty z ich wspólnego zeznania podatkowego - bez względu na wysokość swoich dochodów podlegających łącznemu opodatkowaniu. W razie śmierci jednego z małżonków drugi małżonek ponosi pełną odpowiedzialność za uregulowanie tego podatku. Wyłączona jest w tym przypadku odpowiedzialność spadkobierców.

PIT wpłaca się na mikrorachunek podatkowy. Określa to załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2802). Małżonkowie mogą uiścić podatek wynikający z łącznego opodatkowania dochodów na mikrorachunek jednego z nich (według własnego uznania). Zaleca się jednak, aby wpłata została dokonana na mikrorachunek tego małżonka, który występuje w zeznaniu podatkowym jako podatnik (tj. jako pierwszy). Osoby, które nie posiadają mikrorachunku, mogą uzyskać jego numer w urzędzie skarbowym albo wygenerować przez internet - na stronie www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego lub w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Pozostałe zagadnienia - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.