Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Pozostałe zagadnienia  »   Korzystanie z ulgi mieszkaniowej w PIT-39
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Korzystanie z ulgi mieszkaniowej w PIT-39

Przegląd Podatku Dochodowego

W kwietniu 2023 r. sprzedałem mieszkanie, które nabyłem w lutym 2018 r. Uzyskany przychód zamierzam przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe. Czy pomimo tego muszę złożyć PIT-39 za 2023 r.?

Tak, podatnik musi złożyć zeznanie PIT-39 za 2023 r. i zadeklarować w nim, że cały dochód jest wolny od podatku.

Z uzyskaniem przychodu ze sprzedaży nieruchomości (tu: mieszkania) przepisy ustawy o PIT wiążą powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. Przy czym jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a updof, dokonane poza działalnością gospodarczą odpłatne zbycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości jest źródłem przychodu, gdy następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Jeżeli odpłatne zbycie stanowi źródło przychodu, to zastosowanie znajdują zasady opodatkowania określone w art. 30e updof. Z przepisu tego wynika, że po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć zeznanie podatkowe (PIT-39). Wykazuje się w nim dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c updof, oraz oblicza należny podatek dochodowy, stosując 19% stawkę podatku do tej części dochodu, do której nie ma zastosowania zwolnienie od podatku przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 131 updof (tzw. ulga mieszkaniowa). Gdy część dochodu podlega temu zwolnieniu, to również trzeba wykazać kwotę tego dochodu w zeznaniu, ale w odrębnej pozycji.

Odnosząc te regulacje do sytuacji podatnika, należy zauważyć, że ponieważ nabył on mieszkanie w 2018 r., to przychód z jego zbycia nie skutkowałby powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym, gdyby do sprzedaży doszło po 31 grudnia 2023 r. Ze względu na to, że mieszkanie zostało sprzedane przed upływem tego terminu, podatnik jest zobowiązany złożyć PIT-39 za 2023 r. W zeznaniu tym nie musi wykazywać dochodu do opodatkowania i płacić podatku w wysokości 19% tego dochodu. Skoro zamierza wydatkować uzyskany przychód na realizację własnych celów mieszkaniowych, to może zadeklarować, że dochód ze sprzedaży mieszkania w pełnej wysokości korzysta ze zwolnienia podatkowego. Jednak aby zachować prawo do ulgi, będzie musiał dopełnić ustawowo określonych wymogów, tzn. wydatkować uzyskany przychód na cele mieszkaniowe:

  • określone w art. 21 ust. 25 updof,
  • do końca 2026 r. (czyli nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie mieszkania).
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.