Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Inne zagadnienia  »   Właściwość rzeczowa sądu w sprawach o wydanie przedmiotu dzierżawy
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Właściwość rzeczowa sądu w sprawach o wydanie przedmiotu dzierżawy

Gazeta Podatkowa nr 73 (1844) z dnia 13.09.2021
Marta Bezulska-Powaga

Prowadzę gospodarstwo rolne. Część swoich gruntów przeznaczyłem pod dzierżawę. Z uwagi na zaległości w płatności czynszu przez dzierżawcę, wypowiedziałem umowę dzierżawy bez zachowania terminu wypowiedzenia. Umowa zawarta była na czas nieoznaczony. Dzierżawca wciąż zajmuje moją nieruchomość, wobec czego zamierzam skierować sprawę o jej wydanie na drogę postępowania sądowego. Wartość gruntu będącego przedmiotem dzierżawy przekracza 100.000 zł. Czy zatem powinienem wystąpić z pozwem do sądu okręgowego?

NIE. W sprawie o wydanie przedmiotu dzierżawy po rozwiązaniu umowy właściwy będzie sąd rejonowy dla miejsca położenia nieruchomości.

W myśl art. 703 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740), jeżeli dzierżawca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a w wypadku, gdy czynsz jest płatny rocznie, jeżeli dopuszcza się zwłoki z zapłatą ponad trzy miesiące, wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminu wypowiedzenia. Jednakże wydzierżawiający powinien uprzedzić dzierżawcę, udzielając mu dodatkowego trzymiesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu. Art. 705 K.c. stanowi, że po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy.

Niewątpliwie zatem w przypadku skutecznego rozwiązania umowy dzierżawy z uwagi na zwłokę z zapłatą czynszu dzierżawy, właściciel nieruchomości jest uprawniony do żądania od byłego dzierżawcy wydania nieruchomości będącej przedmiotem umowy.

Z treści Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1575 ze zm.) wynika, że sądy rejonowe rozpoznają wszystkie sprawy z wyjątkiem spraw, dla których zastrzeżona jest właściwość sądów okręgowych. Do właściwości sądów okręgowych, co do zasady, należą m.in. sprawy o prawa majątkowe, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75.000 zł.

Odzyskanie nieruchomości zajmowanej przez osobę, która utraciła do tego prawo obligacyjne, przez stronę, która jej wcześniej grunt wydzierżawiała, ma wartość materialną, a roszczenie o jego zwrot jest roszczeniem majątkowym. Zatem dla ustalenia sądu właściwego rzeczowo dla rozpoznania sprawy Czytelnika istotne jest ustalenie wartości przedmiotu sporu. W przypadku roszczenia o wydanie przedmiotu dzierżawy, wartością przedmiotu sporu nie będzie jednak wartość gruntu.

Zgodnie z art. 23 K.p.c. w sprawach o wydanie albo odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi przy umowach zawartych na czas oznaczony - suma czynszu za czas sporny, lecz nie więcej niż za rok, natomiast przy umowach zawartych na czas nieoznaczony - suma czynszu za okres trzech miesięcy.

W przypadku więc, gdy wartość czynszu ustalonego w umowie za okres trzech miesięcy nie przekracza 75.000 zł, sprawę o wydanie przedmiotu dzierżawy powinien rozpoznać sąd rejonowy.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.