Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Inne zagadnienia  »   Zleceniodawca może sporządzić rachunek
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zleceniodawca może sporządzić rachunek

Gazeta Podatkowa nr 10 (2093) z dnia 1.02.2024
Marta Bezulska-Powaga

Firma kateringowa zatrudnia do obsługi eventów osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej na podstawie umowy zlecenia. Kto w takim przypadku powinien wystawić rachunek do umowy - zleceniobiorca czy zleceniodawca? Obawiamy się, że jeżeli obowiązek ten spoczywa na zleceniobiorcach, to często będzie konieczne wprowadzanie korekt w zakresie ustalania kwot netto oraz kwot odprowadzanych przez płatnika tytułem zaliczki na podatek dochodowy czy składek na ubezpieczenia społeczne.

Umowa zlecenia została uregulowana w Kodeksie cywilnym. Przepisy te nie normują obowiązku i zasad wystawiania rachunku. Również inne akty prawne nie wprowadziły nakazu, zgodnie z którym to zleceniobiorca nieprowadzący działalności gospodarczej ma obowiązek samodzielnego sporządzania rachunku. Zatem samo przygotowanie rachunku może wziąć na siebie zleceniodawca, natomiast zleceniobiorca powinien go potwierdzić.

]
Druk rachunku do umowy zlecenia dostępny w dziale Prawo pracy w Programie DRUKI Gofin

Istotne w kontekście odpowiedzi na pytanie Czytelnika są również przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 ze zm.). Znajdują one zastosowanie m.in. do umów cywilnoprawnych zawieranych z osobami fizycznymi niewykonującymi działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 8b ust. 1 przywołanej ustawy w przypadku uregulowanych w Kodeksie cywilnym umów zlecenia oraz o świadczenie usług, ich strony mają obowiązek określenia w umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług. W razie braku zapisów w tym zakresie przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi jest zobowiązany do przedłożenia informacji o liczbie godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług w formie pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia.

Podobnie obowiązek ten spoczywa na zleceniobiorcy oraz usługodawcy, jeżeli umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, elektronicznej lub dokumentowej, a zleceniodawca czy usługobiorca będący przedsiębiorcą albo inną jednostką organizacyjną, przed rozpoczęciem wykonania zlecenia lub świadczenia usług, nie potwierdził przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w odpowiedniej formie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług.

Zasadne zatem jest uregulowanie już w umowie zasad wystawiania rachunku i potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.