Spółka zakupiła kompleks pałacowy wpisany do rejestru zabytków. Na razie nie planuje prowadzić w nim działalności gospodarczej. Będzie więc podlegał zwolnieniu w podatku od nieruchomości. Czy taką nieruchomość również należy wykazać w deklaracji na podatek od nieruchomości?
Tak. Nieruchomości, które podlegają zwolnieniu w podatku od nieruchomości, również należy wykazać w deklaracji na podatek od nieruchomości składanej właściwemu ze względu na położenie przedmiotu opodatkowania organowi podatkowemu.
Zwolnione z podatku od nieruchomości są grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków. Takie zwolnienie nie przysługuje w odniesieniu do części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Zwolnienie z podatku obejmuje budynki (pałace, zamki, kamienice) i grunty (ogrody, place, aleje) stanowiące wartości zabytkowe, które potwierdza wpis do rejestru zabytków.
Jeśli chodzi o kwestię składania deklaracji na podatek od nieruchomości, to osoby prawne mają obowiązek składania corocznie deklaracji do dnia 31 stycznia danego roku. Wykazuje się w niej również te nieruchomości, które podlegają zwolnieniu z opodatkowania. Deklarację składa się na formularzu DN-1 wraz z załącznikami. W omawianym przypadku jest to ZDN-2, czyli załącznik do Deklaracji na podatek od nieruchomości - "Dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania podatkiem od nieruchomości na podstawie ustawy, w tym na podstawie uchwał rad gmin podjętych na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy (o podatkach i opłatach lokalnych - przyp. red.)". W załączniku ZDN-2 nie wykazuje się przedmiotów opodatkowania zwolnionych z podatku od nieruchomości na podstawie innych ustaw.
|