Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Inne zagadnienia  »   Uprawnienia z kaucji przechodzą na nowego wynajmującego
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Uprawnienia z kaucji przechodzą na nowego wynajmującego

Gazeta Podatkowa nr 92 (2071) z dnia 16.11.2023
Marta Bezulska-Powaga

Wspólnik spółki z o.o. jest właścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej. Budynek znajdujący się na tej nieruchomości został przez niego wynajęty. Na postawie zawartej umowy najemca wpłacił mu kaucję. Następnie wspólnik podpisał ze spółką umowę dzierżawy wskazanej nieruchomości. W wyniku porozumienia zawartego między wspólnikiem, spółką oraz najemcą budynku w miejsce wspólnika jako wynajmującego weszła spółka. Czy w opisanych okolicznościach wspólnik powinien przekazać spółce kaucję wpłaconą przez najemcę?

TAK. W opisanym przypadku spółka wstąpiła w ogół praw i obowiązków wynikających z umowy najmu, w tym wynikających z wpłaconej kaucji.

Umowa najmu jest umową wzajemną, na podstawie której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Głównymi obowiązkami wynajmującego są wydanie najemcy rzeczy (w tym przypadku budynku, lokalu) w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywanie jej w takim stanie przez czas trwania najmu. Natomiast najemca jest zobligowany do terminowego regulowania czynszu.

Obowiązek wpłaty kaucji przez najemcę jest jednym z najczęstszych sposobów zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy najmu. Zwykle w umowach zawiera się zastrzeżenie, że z kaucji będą potrącane należności z tytułu zaległego czynszu, innych opłat związanych z przedmiotem najmu bądź szkody powstałej na skutek nieprawidłowego używania przedmiotu najmu. Zwykle po zakończeniu umowy, jeżeli nie ziściły się przesłanki do dokonania potrącenia należności wynajmującego z sumy wpłaconej tytułem kaucji, jest ona zwracana najemcy.

Spółka na mocy trójstronnego porozumienia wstąpiła do obowiązującej umowy najmu w miejsce wynajmującego. Instytucja wstąpienia w ogół praw i obowiązków z umowy wzajemnej nie została odrębnie uregulowana w K.c. W takim przypadku łączne przejście praw i obowiązków jednej ze stron takiej umowy na osobę trzecią jest realizowane na podstawie przepisów regulujących instytucje cesji wierzytelności (art. 509- 518 K.c.) oraz przejęcia długu (art. 519-526 K.c.).

Spółka przejęła wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowego wynajmującego. W konsekwencji obecnie kaucja zabezpiecza interesy spółki i to ona powinna nią dysponować oraz mieć możliwość potrącenia z niej swoich wierzytelności wobec najemcy w przypadku ziszczenia się przesłanek przewidzianych w umowie najmu.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.