Spółka nabyła budynek, który znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Chciałaby dokonać remontu elewacji z jednoczesnym ociepleniem budynku. Czy w takim przypadku konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgłosić takie prace staroście?
W przypadku robót budowlanych polegających na dociepleniu budynku kwestia uzyskania pozwolenia, zgłoszenia lub brak reglamentacji w tym zakresie zależy wyłącznie od wysokości budynku. Nie ma natomiast znaczenia powierzchnia docieplenia budynku.
Zasadniczo nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonywania zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości nieprzekraczającej 12 m. Tak stanowi art. 29 ust. 4 pkt 1 lit. c) Prawa budowlanego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.). Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m (art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. e powołanej ustawy).
Zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych dokonuje się organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Z reguły jest to starosta, czasem wojewoda.
Zasady te nie mają jednak zastosowania do obiektów, które zostały wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Roboty budowlane polegające m.in. na dociepleniu budynków przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, a w przypadku obiektu znajdującego się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków - wymagają dokonania zgłoszenia. W obu przypadkach do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę oraz do zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Rodzaje reglamentacji:
|
|