Pracownik niepełnosprawny przedstawił mi wyrok sądu, który w części modyfikuje jego orzeczenie o niepełnosprawności. Jak w takiej sytuacji, na potrzeby PFRON, powinienem określić stopień niepełnosprawności tej osoby?
W świetle przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100 ze zm.) jako osobę niepełnosprawną traktuje się taką, która posiada stosowne orzeczenie. Orzeczenie o niepełnosprawności to dokument, który potwierdza, że dana osoba jest niepełnosprawna. Jest to dokument imienny, wydawany dla jednej, konkretnej osoby. Obecnie ustalone są trzy stopnie niepełnosprawności:
Oprócz osób posiadających jeden z wymienionych stopni niepełnosprawności, do osób niepełnosprawnych w rozumieniu ustawy o rehabilitacji (...) zalicza się też osobę posiadającą orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, które odpowiada określonemu stopniowi niepełnosprawności.
Poza tym, podstawę do zaliczenia danej osoby do osób niepełnosprawnych stanowią wyroki sądów pracy i ubezpieczeń społecznych wydane w postępowaniu odwoławczym od:
Zatem, jeżeli pracodawca uzyska od pracownika wyrok sądowy, który w części modyfikuje orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, dokumentami potwierdzającymi status osoby niepełnosprawnej są:
PFRON w wyjaśnieniach zamieszczonych na swojej stronie internetowej www.pfron.org.pl wskazuje, że jeżeli pracodawca dysponuje np. wyrokiem sądu o przyznaniu renty, to na jego podstawie może ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością, którego ten wyrok dotyczy. W takiej sytuacji dokumentami potwierdzającymi niepełnosprawność, honorowanymi przez PFRON są:
|