POLECAMY |
||
Kilku pracowników skierowaliśmy do świadczenia telepracy. Będą oni w tym celu wykorzystywać własny sprzęt. Z tego tytułu planujemy wypłacać im ekwiwalent. Czy od tej kwoty powinniśmy naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK?
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca zobowiązany jest dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy, chyba że pracodawca i telepracownik postanowią inaczej, w odrębnej umowie. W przypadku gdy telepracownik świadczy pracę na sprzęcie stanowiącym jego własność, wówczas przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe.
Wpłaty do PPK nalicza się od wynagrodzenia brutto osoby zatrudnionej. Ustawa o PPK (Dz. U. z 2020 r. poz. 1342) wynagrodzenie definiuje jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.), bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, czyli bez stosowania ograniczenia dotyczącego przekroczenia 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Przez podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należy rozumieć przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zasiłków z ubezpieczeń społecznych oraz przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949), do których należą m.in. ekwiwalenty pieniężne za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością pracownika.
Zatem, od wartości wypłacanego ekwiwalentu za używanie własnego sprzętu nie należy odprowadzać wpłat do PPK.
|