POLECAMY |
||
Prowadzę sprzedaż quadów, skuterów i motorowerów. Kilka miesięcy temu zbyłem skuter wodny na rzecz klienta, który miał uregulować cenę w mpozewiesięcznych ratach. Do chwili obecnej została uregulowana tylko jedna rata. Wobec niedotrzymania warunków rozłożenia ceny na raty, dwukrotnie pisemnie wzywałem klienta do zapłaty całej kwoty. Wezwania pozostały bez odpowiedzi. Mam zamiar skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Choć klient podpisał umowę sprzedaży sam, wiem, że pozostaje w związku małżeńskim. Czy mogę skierować pozew nie tylko przeciwko klientowi, ale i przeciwko jego małżonce?
NIE. Współmałżonek dłużnika odpowiada za jego długi, zaciągnięte bez wiedzy, czy zgody współmałżonka, wyłącznie w przypadkach i na zasadach przewidzianych przez obowiązujące przepisy.
Przesłanki odpowiedzialności współmałżonka zostały uregulowane w art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem przytoczonego przepisu oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.
Zaciągnięcie zobowiązania z tytułu nabycia skutera wodnego niewątpliwie nie może zostać zakwalifikowane jako zobowiązanie powstałe w związku z koniecznością zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Do tego typu potrzeb należałoby natomiast zaliczyć np. wyżywienie czy utrzymanie mieszkania.
W orzecznictwie został wręcz wyrażony pogląd, zgodnie z którym nie można utożsamiać zaciągania zobowiązań koniecznych do prowadzenia działalności gospodarczej, z zobowiązaniami zaciąganymi w zwykłych sprawach rodziny. Nawet jeżeli bez tych zobowiązań dłużnik nie uzyskałby przychodu, który następnie w części przeznaczany jest na zaspokojenie potrzeb rodziny, to należy uznać, że ich zaciągnięcie wprost nie wiązało się z zaspokajaniem zwykłych potrzeb rodziny. Dlatego też brak jest uzasadnienia dla przyjęcia odpowiedzialności solidarnej współmałżonka.
Jeżeli dłużnik zaciągnął zobowiązanie bez zgody swego małżonka, to wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Gdy wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, wierzyciel może żądać zaspokojenia również z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
Zabezpieczenie własnych wierzytelności, w szczególności w przypadku sprzedaży na raty, czy z odroczonym terminem płatności, wymaga zawarcia umowy co najmniej z jednoczesnym uzyskaniem zgody współmałżonka dłużnika na dokonanie tej czynności. W takiej sytuacji w przypadku popadnięcia przez dłużnika w opóźnienie, wierzyciel będzie mógł żądać zaspokojenia z majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka.
|