Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Inne zagadnienia  »   Wpłata na rzecz komornika udaremnia licytację
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wpłata na rzecz komornika udaremnia licytację

Gazeta Podatkowa nr 68 (1525) z dnia 23.08.2018
Łukasz Wilmiński

Współpracujący z naszą spółką przedsiębiorca ma problemy z płynnością finansową, gdyż nie otrzymał w terminie płatności za wykonaną usługę. Obecnie komornik zajął jego samochód ciężarowy, którym świadczy usługi na rzecz spółki. Jest już wyznaczony termin licytacji. Do kiedy należy dokonać spłaty, aby uniknąć sprzedaży pojazdu przez komornika? Czy spółka może zgodnie z prawem kupić samochód od dłużnika lub pożyczyć kontrahentowi środki na spłatę długu, co pozwoli uniknąć licytacji ciężarówki?

Przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego w postaci wyroku sądowego lub nakazu zapłaty. Przystępując do egzekucji komornik wzywa dłużnika do zapłaty, umożliwiając mu dobrowolną spłatę zobowiązania. Jeżeli wierzyciel nie wskaże majątku, z którego ma być prowadzona egzekucja, komornik wzywa dłużnika do złożenia wykazu majątku lub innych wyjaśnień niezbędnych do jej przeprowadzenia.

W przypadku zajęcia samochodu dłużnika stosuje się zawarte w Kodeksie postępowania cywilnego przepisy o egzekucji z ruchomości. Komornik dokonuje zajęcia ruchomości poprzez wpisanie pojazdu do protokołu zajęcia, który doręczany jest dłużnikowi. Od chwili zajęcia zbycie ruchomości przez dłużnika jest niecelowe i nie prowadzi do zapobieżenia egzekucji. Stanowi o tym art. 848 K.p.c. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360). Zajęcie ma ten skutek, że rozporządzenie ruchomością dokonane po zajęciu nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania, a postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy. Zatem nawet w przypadku nabycia zajętego pojazdu przez spółkę komornik, na podstawie przywołanego przepisu, w dalszym ciągu prowadził będzie z niego egzekucję.

Zajęcie nieruchomości nie oznacza jednak utraty przez dłużnika prawa własności rzeczy. Zmierza ono, co prawda, do wyznaczenia terminu licytacji i zbycia rzeczy na licytacji komorniczej, jednak jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję. Zatem jeśli dłużnik do zamknięcia licytacji komorniczej na sprzedaż pojazdu uiści całą dochodzoną należność, dojdzie do umorzenia egzekucji, a pojazd nie zostanie zbyty w przetargu. Co ważne, komornik nie może odmówić dłużnikowi spłaty wierzytelności, która zmierza do umorzenia egzekucji. Dłużnik może więc dokonać spłaty do dnia licytacji. Spłata dochodzonej wierzytelności powinna jednak pochodzić od dłużnika, zatem należności tej za dłużnika nie może uiścić spółka. Nie ma jednak przeszkód, aby zgodnie z prawem i zasadą swobody umów spółka zawarła umowę pożyczki z dłużnikiem, na mocy której przekaże mu środki wykorzystane następnie przez dłużnika na spłatę wierzytelności. W takim przypadku należy jednak pamiętać o obowiązku zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczki. Spółka powinna zadbać również o zabezpieczenie zwrotu udzielanej pożyczki, np. poprzez poręczenie, czy weksel.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.