Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Inne zagadnienia  »   Temperatura w miejscu pracy w okresie letnim
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Temperatura w miejscu pracy w okresie letnim

Gazeta Podatkowa nr 45 (1502) z dnia 4.06.2018
Kinga Romas

Zatrudniam kilkunastu pracowników. Niestety w niektórych pomieszczeniach firmowych nie ma klimatyzatorów. Czy przepisy ustalają dopuszczalną, maksymalną temperaturę w miejscu pracy?

W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona temperatura odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy, tzn. metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania. Temperatura ta nie powinna być niższa niż 14°C (287 K), chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Zagadnienie to uregulowane zostało w § 30 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Przepisy nie określają jednak maksymalnej temperatury w miejscu pracy. Co istotne, praca na stanowiskach, na których utrzymuje się temperatura powyżej 28°C jest traktowana jako praca w warunkach szczególnie uciążliwych. Pracownikom zatrudnionym w takich warunkach pracodawca ma obowiązek zapewnić, oprócz wody, napoje i posiłki profilaktyczne. Szczegółowe warunki ich wydawania uregulowane zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 279).

Jeśli Czytelnik nie ma w firmie klimatyzatorów, to powinien zaopatrzyć stanowiska pracy chociażby w wentylatory czy żaluzje.

Warto przywołać w tym miejscu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2001 r., sygn. akt SA/Bk 75/01. Sąd uznał w nim, że: "Odstąpienie przez pracodawcę od wykonania obowiązku zapewnienia pracownikom odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy może być usprawiedliwione względami technologicznymi, a nie jego sytuacją ekonomiczną".


Konieczność zapewnienia pracownikowi odpowiednich warunków wykonywania pracy (w tym w zakresie temperatury powietrza) jest realizacją ogólnego wymogu zagwarantowania pracownikowi odpowiednich warunków bhp.


Należy też zwrócić uwagę, że niektóre grupy pracowników nie mogą pracować w wysokich temperaturach. Dotyczy to w szczególności pracowników młodocianych pracujących:

  • w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 °C,
     
  • w środowisku pracy o dużych, nagłych wahaniach temperatury o różnicy co najmniej 15 °C - jeżeli nie ma możliwości zapewnienia takiemu pracownikowi co najmniej 15-minutowej adaptacji w pomieszczeniu o pośredniej temperaturze.

Reguluje to rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz. U. z 2016 r. poz. 1509).

Jako pracownika młodocianego traktuje się osobę, która ukończyła 16 lat, a nie ukończyła jeszcze 18 lat. Wynika tak z art. 190 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.).

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.