Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Inne zagadnienia  »   Odpowiedzialność współmałżonka

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odpowiedzialność współmałżonka

Gazeta Podatkowa nr 45 (1711) z dnia 4.06.2020
Marta Bezulska-Powaga

Prowadzę sprzedaż quadów, skuterów i motorowerów. Kilka miesięcy temu zbyłem skuter wodny na rzecz klienta, który miał uregulować cenę w mpozewiesięcznych ratach. Do chwili obecnej została uregulowana tylko jedna rata. Wobec niedotrzymania warunków rozłożenia ceny na raty, dwukrotnie pisemnie wzywałem klienta do zapłaty całej kwoty. Wezwania pozostały bez odpowiedzi. Mam zamiar skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Choć klient podpisał umowę sprzedaży sam, wiem, że pozostaje w związku małżeńskim. Czy mogę skierować pozew nie tylko przeciwko klientowi, ale i przeciwko jego małżonce?

NIE. Współmałżonek dłużnika odpowiada za jego długi, zaciągnięte bez wiedzy, czy zgody współmałżonka, wyłącznie w przypadkach i na zasadach przewidzianych przez obowiązujące przepisy.

Przesłanki odpowiedzialności współmałżonka zostały uregulowane w art. 30 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem przytoczonego przepisu oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny.

Zaciągnięcie zobowiązania z tytułu nabycia skutera wodnego niewątpliwie nie może zostać zakwalifikowane jako zobowiązanie powstałe w związku z koniecznością zaspokojenia zwykłych potrzeb rodziny. Do tego typu potrzeb należałoby natomiast zaliczyć np. wyżywienie czy utrzymanie mieszkania.

W orzecznictwie został wręcz wyrażony pogląd, zgodnie z którym nie można utożsamiać zaciągania zobowiązań koniecznych do prowadzenia działalności gospodarczej, z zobowiązaniami zaciąganymi w zwykłych sprawach rodziny. Nawet jeżeli bez tych zobowiązań dłużnik nie uzyskałby przychodu, który następnie w części przeznaczany jest na zaspokojenie potrzeb rodziny, to należy uznać, że ich zaciągnięcie wprost nie wiązało się z zaspokajaniem zwykłych potrzeb rodziny. Dlatego też brak jest uzasadnienia dla przyjęcia odpowiedzialności solidarnej współmałżonka.

Jeżeli dłużnik zaciągnął zobowiązanie bez zgody swego małżonka, to wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, praw własności przemysłowej oraz innych praw twórcy. Gdy wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, wierzyciel może żądać zaspokojenia również z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Zabezpieczenie własnych wierzytelności, w szczególności w przypadku sprzedaży na raty, czy z odroczonym terminem płatności, wymaga zawarcia umowy co najmniej z jednoczesnym uzyskaniem zgody współmałżonka dłużnika na dokonanie tej czynności. W takiej sytuacji w przypadku popadnięcia przez dłużnika w opóźnienie, wierzyciel będzie mógł żądać zaspokojenia z majątku wspólnego dłużnika i jego małżonka.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.