Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop  »   Składki ZUS od kwoty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Składki ZUS od kwoty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Gazeta Podatkowa nr 12 (1574) z dnia 11.02.2019
Aneta Dąbrowska

Z dniem 8 lutego 2019 r. rozwiązałem z pracownikiem umowę o pracę. Wraz z wynagrodzeniem za ten miesiąc wypłacę mu - na początku marca 2019 r. - ekwiwalent za cały niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2018 r. oraz kilka dni 2019 r. Czy wypłata tego świadczenia po rozwiązaniu umowy o pracę z tą osobą będzie mnie zwalniać z obowiązku jego oskładkowania?

Termin wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy - tu: w następnym miesiącu - po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem wskazanym w pytaniu nie zwalnia pracodawcy z obowiązku jego oskładkowania.

Podstawę wymiaru składek (społecznych i zdrowotnej) ZUS dla pracownika stanowi przychód uzyskiwany ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem za przychód ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. Stanowią go w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Ponadto przychodem takim są świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Niektóre przychody pracownicze korzystają ze zwolnienia z obciążeń składkowych na podstawie rozporządzenia składkowego. Wśród takich przychodów nie wskazano jednak ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że pracodawca jego kwotę powinien uwzględnić w podstawie wymiaru składek ZUS pracownika, a składki wyliczone od kwoty tego świadczenia wykazać w ZUS RCA sporządzonym za pracownika za miesiąc, w którym zostanie mu ono wypłacone.

Przykład

Zakład pracy rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę z dniem 8 lutego 2019 r. Dnia 4 marca 2019 r. byłemu pracownikowi, wraz z wynagrodzeniem za pracę w lutym br., wypłaci też ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Pracodawca w druku ZUS RCA sporządzonym za tę osobę za marzec br. (z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 X X) rozliczy składki ZUS od kwoty wynagrodzenia wypłaconego mu za dni przepracowane w lutym br. i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.