Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop  »   Premia wynikowa w wynagrodzeniu urlopowym
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Premia wynikowa w wynagrodzeniu urlopowym

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (482) z dnia 10.04.2019

Pracownikom wypłacamy miesięczną premię tzw. działową, uzależnioną od wyników pracy komórki oraz osiągniętych zysków. Czy należy przyjmować ten składnik do podstawy urlopowej? Czy można tę premię obniżać za czas absencji urlopowej?

Na obydwa pytania należy odpowiedzieć twierdząco.

W myśl art. 172 K.p., za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego... (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), dalej rozporządzenie urlopowe. Zgodnie z § 7 tego aktu prawnego, składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Realizacja dyspozycji tego przepisu polega na wypłacaniu tych składników bez przeliczeń, tj. bez wyodrębniania części za efektywną pracę i urlop.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego oblicza się ze składników zmiennych przysługujących za okresy do miesiąca (§ 8 rozporządzenia urlopowego). Przepis ten, podobnie jak normy dotyczące składników przyjmowanych do podstawy ekwiwalentu za urlop, odnosi się do natury prawnej danego składnika i okresu, za jaki on przysługuje, które są z góry określone (por. wyrok SN z 22 września 2000 r., sygn. akt I PKN 33/00, OSNP 2002/8/182). Zarówno charakter omawianej premii (zmienny składnik roszczeniowy, niewymieniony w wyjątkach wyłączonych z podstawy), jak i okres, za który przysługuje, nakazują zakwalifikować ją do podstawy z okresu 3, ewentualnie do 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Tak ustaloną podstawę należy podzielić przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona, a uzyskaną stawkę pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

Przechodząc do drugiego pytania przypominamy, że fakultatywne składniki płacy, w tym m.in. premie, określa podmiot przyznający w odpowiednich aktach wewnętrznych, np. w regulaminie premiowania bądź w umowie o pracę. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z 10 czerwca 1983 r. (sygn. akt III PZP 25/83, OSNC 1983/12/192): "Jeżeli warunki premiowania są określone w sposób na tyle konkretny, by mogły podlegać kontroli, to świadczenie ma charakter premii. Fakt zaś spełnienia tych warunków jest źródłem praw pracownika do premii. W takim wypadku decyzja w sprawie przyznania premii nie zależy od swobodnego uznania podmiotu zatrudniającego, lecz od wypełnienia podlegających kontroli warunków określonych w regulaminie, a dotyczących zarówno prawa do premii, jak i jej wysokości. (...)".

Ważne: Postanowienia w sprawie wypłaty premii mogą zawierać warunki zarówno pozytywne, których spełnienie skutkuje nabyciem do niej prawa, jak i negatywne, wykluczające to prawo.

Przykładowy zapis, iż premia przysługuje jedynie za dni efektywnie przepracowane należy zaliczyć do drugiej grupy postanowień. Nie skutkuje to obniżeniem wynagrodzenia pracownika za okres urlopu, gdyż premia podlega zaliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop i będzie wypłacona za każdą godzinę wypoczynku w postaci stawki urlopowej. W ten sposób pracodawca uniknie ponadto "podwójnego" premiowania pracownika za czas urlopu, co mogłoby mieć miejsce w razie wypłaty niepomniejszanej premii.

Zwracamy uwagę! Zasady przyznawania premii w przypadku nieobecności pracownika w pracy w okolicznościach wskazanych w pytaniu budzą pewne wątpliwości. Jeżeli absencja powoduje, że wysokość premii relatywnie spada, przykładowo z powodu osiągnięcia przez dział proporcjonalnie niższych wyników, to dodatkowe obniżanie premii za okresy nieobecności może uniemożliwić zachowanie zasady z art. 172 K.p. Ewentualny spór w sprawie wynagrodzenia urlopowego, wymagałby rozstrzygnięcia przez sąd pracy.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.