Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Udzielanie urlopu  »   Kolejność wykorzystywania urlopów wypoczynkowego i wychowawczego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kolejność wykorzystywania urlopów wypoczynkowego i wychowawczego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (485) z dnia 1.06.2019

Pracownica, która w ubiegłym roku urodziła dziecko, wykorzystała urlopy związane z rodzicielstwem, a następnie zgodnie ze złożonym wnioskiem zaległy urlop wypoczynkowy. Obecnie wystąpiła o urlop wychowawczy. Czy powinna wcześniej wykorzystać urlop wypoczynkowy za bieżący rok? Nadmieniamy, że stara się ona o miejsce w żłobku i niewykluczone, że jeszcze w tym roku wróci do pracy.

Nie, pracownica nie musi wykorzystać urlopu wypoczynkowego przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego. Na ten okres "wyłączono" też bieg jego przedawnienia.

Stosownie do art. 163 § 1-11 K.p., urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Pracodawca, który odstąpił od sporządzania tego planu ustala termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. Przy czym w kilku przypadkach jest związany okresem wskazanym w przepisach albo przez pracownika. Tak jest w odniesieniu do urlopu pracownika młodocianego, urlopu na żądanie, a także względem większości uprawnionych zamierzających wykorzystać urlop wypoczynkowy bezpośrednio po urlopach związanych z rodzicielstwem.

Ważne: Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 9 marca 2011 r. (sygn. akt II PK 240/10, OSNP 2012/9-10/113), powyższe uprawnienie służy pracownicy: "(...) która urodziła lub ma urodzić dziecko i w związku z tym chciałaby przedłużyć czas sprawowania nad nim pełnej, osobistej opieki. (...)". Przy czym ujęcie treści normatywnej omawianej regulacji wskazuje jednoznacznie, że: "(...) poza prawnym uprzywilejowaniem pracownicy - z przepisu art. 163 § 3 K.p. wynika dla niej także obowiązek złożenia wniosku w sprawie udzielenia urlopu wypoczynkowego, który miałby przypaść bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. (...)" (por. uzasadnienie wyroku SN z 20 sierpnia 2001 r., sygn. akt I PKN 590/00, OSNP 2003/14/336). Bez wniosku pracodawca nie ma podstaw do udzielenia jej urlopu wypoczynkowego. Zachowanie pracownicy z pytania jest przy tym uzasadnione. W świetle faktu, iż rozważa powrót do pracy jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym, można przypuszczać, że jej zamiarem jest zachowanie uprawnienia na inne cele. Nie istnieje przy tym obawa, że urlop wypoczynkowy ulegnie proporcjonalnej redukcji. Co prawda urlop pracownika nieobecnego co najmniej miesiąc po nabyciu prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok, po powrocie w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega proporcjonalnemu obniżeniu, ale tylko z przyczyn wymienionych w art. 1552 § 1 pkt 1 i 3-6 K.p., wśród których nie ma urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego tylko w roku, w którym pracownik nie nabył jeszcze prawa do wypoczynku (art. 1552 § 1 pkt 2 K.p.).

Przykład

Zakładamy, że pracownica z pytania jest zatrudniona na czas nieokreślony oraz wystąpiła z wnioskiem o urlop wychowawczy na okres od 10 maja 2019 r. do 9 maja 2020 r. Niezależnie od tego czy skróci urlop wychowawczy i powróci do pracy jeszcze w tym roku, czy zakończy urlop wychowawczy planowo, zachowa prawo do urlopu wypoczynkowego za 2019 r. w pełnym wymiarze. Z kolei urlop za 2020 r. w drugim przypadku zostanie ustalony w proporcji do pozostałego okresu pracy - 8/12.

Wyjaśniamy, że w rozpatrywanym przypadku termin przedawnienia prawa do urlopu wypoczynkowego zostanie przesunięty w czasie. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1 K.p.), a bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego (art. 2931 K.p.).

Przykład

Pracownica, która w 2015 r. urodziła dziecko, po wykorzystaniu urlopów związanych z rodzicielstwem wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy za rok 2014 i 2015, a następnie od 15 maja 2016 r. rozpoczęła korzystanie z pełnego urlopu wychowawczego (35 m-cy). Na początku 2017 r. urodziła drugie dziecko, w związku z czym pobierała zasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu i rodzicielskiemu, przebywając nieprzerwanie na urlopie wychowawczym. Po jego zakończeniu, tj. od 15 kwietnia 2019 r. korzysta z urlopu wychowawczego na drugie dziecko. Pomimo iż z końcem grudnia br. minie 3 lata od kiedy urlop wypoczynkowy za 2016 r. stał się wymagalny, prawo do niego nie ulegnie przedawnieniu. Pracownica będzie mogła z niego skorzystać po powrocie z urlopu wychowawczego.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.