Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Udzielanie urlopu  »   Obowiązek udzielenia 14-dniowego urlopu pracownikowi planującemu przejście na emeryturę
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Obowiązek udzielenia 14-dniowego urlopu pracownikowi planującemu przejście na emeryturę

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (481) z dnia 1.04.2019

Długoletni pracownik zamierza w trakcie tego roku przejść na emeryturę. Czy mamy obowiązek udzielić mu co najmniej 14-dniowego urlopu wypoczynkowego?

W myśl art. 154 § 1 K.p., pracownikowi przysługuje corocznie urlop wypoczynkowy w wymiarze:

  • 20 dni, jeśli jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
     
  • 26 dni, gdy jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

W przypadku zatrudnienia przez część roku pracownik ma prawo do urlopu proporcjonalnego. Jeśli fakt ten jest uregulowany "z góry", np. gdy umowa jest zawarta na czas określony, który upłynie przed końcem roku, to wymiar urlopu od razu oblicza się z uwzględnieniem proporcji. Jeżeli jednak zostanie to usankcjonowane później, np. przez złożenie wypowiedzenia, urlop podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu pod warunkiem, że nie został jeszcze wykorzystany.

Ważne: W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje u dotychczasowego pracodawcy urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, chyba że przed jego ustaniem pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze (art. 1551 § 1 pkt 1 K.p.).

Przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z osiągniętym przez niego stażem. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 1-2 K.p.).

Przechodząc do zagadnienia wykorzystywania urlopu przypominamy, że pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo powinien więc wykorzystać go jednorazowo w całości (art. 152 § 1art. 161 K.p.). Jednak art. 162 K.p. pozwala na jego dzielenie, o ile pracownik złoży wniosek w tej sprawie. Przynajmniej jedna część urlopu powinna wtedy trwać co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Kalkulatory Kalkulator urlopu wypoczynkowego za część roku... dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl.

W praktyce kadrowej propozycja terminów urlopu, których zazwyczaj jest więcej niż jeden, odbierana na etapie tworzenia planu, jest traktowana jako jednoczesny wniosek o podział uprawnienia. Przypominamy, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem udzielanie pracownikom urlopów zgodnie z tymże planem (por. wyrok SO w Szczecinie z 10 kwietnia 2015 r., sygn. akt VI Pa 15/15). Pracodawca, który odstąpi od tworzenia planu jest obowiązany uzgadniać urlop z każdym zainteresowanym indywidualnie.

Z pytania wnioskujemy, że pracownik wyraził jedynie zamiar przejścia na emeryturę, lecz żaden dokument w sprawie rozwiązania umowy jeszcze do pracodawcy nie wpłynął. Jeśli tak jest w istocie, to pracownik wciąż ma prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego, który powinien być zaplanowany według wszystkich wymogów w tym zakresie. Wobec jego zamiarów część 14-dniową strony mogą co najwyżej odpowiednio odroczyć, tak aby zabezpieczyć interesy obu z nich na wypadek zmiany planów emerytalnych pracownika. Zagwarantuje to wykorzystanie przez uprawnionego odpowiednio długiego wypoczynku w roku.

Zwracamy uwagę! Hipoteza omawianej normy prawnej obejmuje sytuację, w której zatrudnienie trwa cały, a nie część roku kalendarzowego, co oznacza, że nie można wymagać od pracownika zatrudnionego przez niepełny rok, wykorzystania 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.