Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Udzielanie urlopu  »   Jednostronne udzielanie urlopu przez pracodawcę
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Jednostronne udzielanie urlopu przez pracodawcę

Dodatek do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 10 (484) z dnia 10.05.2019

Pracodawca może udzielić urlopu wypoczynkowego w okresie biegnącego wypowiedzenia bez wniosku, a nawet bez zgody pracownika. Nie ma tu znaczenia ani długość okresu wypowiedzenia, ani kto jest stroną inicjującą rozwiązanie stosunku pracy we wskazanym trybie.

Ważne: W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym czasie pracodawca udzieli mu urlopu (art. 1671 K.p.).

Urlopy, które mogą zostać wykorzystane podczas wypowiedzenia to nie tylko urlopy bieżące, ale również urlopy zaległe, przy czym według art. 1551 K.p. urlop bieżący przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym. W razie niewykorzystania należnego urlopu w okresie wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za urlop.

Przykład

Pracownica znajdująca się w okresie wypowiedzenia, który dobiegnie końca 30 czerwca 2019 r., dotychczas z 26 dni urlopu nabytego w styczniu br. wykorzystała 10 dni. Pracodawca zamierza udzielić w okresie wypowiedzenia pozostałą przysługującą część urlopu. W tym celu powinien uprzednio przeliczyć jego wymiar stosownie do okresu pracy. Urlop proporcjonalny za bieżący rok wynosi 13 dni (6/12 x 26 dni = 13 dni). W związku z wcześniejszym wykorzystaniem 10 dni urlopu, w okresie wypowiedzenia pracownicy zostaną udzielone tylko 3 dni urlopu (13 dni - 10 dni), wyczerpując jej uprawnienia w tym zakresie.

Przykład

Pracownik uprawniony do urlopu w wymiarze 20 dni skorzystał w marcu 2019 r. z 8 dni urlopu, a następnie wypowiedział stosunek pracy. Umowa o pracę rozwiązała się 30 kwietnia br.

Zgodnie z zasadą proporcjonalności pracownikowi przysługiwało za przepracowane 4 miesiące 7 dni urlopu (4/12 x 20 dni = 6,66 dnia, po zaokrągleniu 7 dni). Ponieważ wcześniej wykorzystał urlop w wyższym niż należny wymiarze, to nie miał już prawa do urlopu w okresie wypowiedzenia. Zamieszczona w świadectwie pracy informacja na temat rzeczywistego wymiaru urlopu pozwoli ewentualnemu kolejnemu pracodawcy (o ile zatrudnienie nastąpi w bieżącym roku kalendarzowym) odpowiednio skorygować uprawnienia do urlopu.


Z art. 1671 K.p. regulującego kwestię udzielania urlopu w okresie definitywnego wypowiedzenia nie wynika dopuszczalność skierowania pracownika na urlop w czasie wypowiedzenia warunków pracy lub płacy w trybie art. 42 K.p. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmówi przyjęcia zaproponowanych warunków, umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. W konsekwencji wypowiedzenie zmieniające przekształca się w definitywne i wówczas pracodawca może skierować pracownika na urlop.

Przykład

W związku z koniecznością ograniczenia kosztów, pracodawca pod koniec stycznia br. wypowiedział pracownikowi zatrudnionemu od 12 lat w ramach umowy na czas nieokreślony warunki płacy, proponując znacznie obniżone wynagrodzenie zasadnicze. W treści oświadczenia woli w tej sprawie poinformował o prawie pracownika do złożenia oświadczenia o odmowie ich przyjęcia przed upływem połowy okresu dokonanego wypowiedzenia, tj. do 15 marca br. oraz że w razie odmowy umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia wynoszącego 3 miesiące, tj. z dniem 30 kwietnia 2019 r. Pracownik 7 marca br. oświadczył, że nie przyjmuje nowych warunków pracy, czego konsekwencją było przekształcenie się wypowiedzenia zmieniającego w wypowiedzenie definitywne. W tej sytuacji pracodawca mógł mu udzielić urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar powinien być ograniczony stosownie do okresu zatrudnienia (4/12 z pełnej puli).

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.