Urlopy wypoczynkowe
Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Urlopy wypoczynkowe  »  Udzielanie urlopu  »   Udzielenie "końcówki" urlopowej na godziny
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Udzielenie "końcówki" urlopowej na godziny

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (477) z dnia 1.02.2019

Pracownikowi medycznemu, dla którego jest to pierwszy rok pracy, pozostała do wykorzystania końcówka urlopu wypoczynkowego w wymiarze 2 godzin. Czy może on zawnioskować o urlop po 1 godzinie w dwóch kolejnych dniach?

Stosownie do art. 1542 § 1 K.p., urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Udzielenie urlopu na część dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy "pozostała" pula urlopowa nie obejmuje całego dnia roboczego (art. 1542 § 4 K.p.). Taki przypadek może wystąpić w razie stosowania innego niż podstawowy (ewentualnie pokrewny) systemu czasu pracy, tj. gdy dniówka ma różne długości. Urlopu udziela się bowiem w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. W organizacji przewidującej różne dniówki następuje nieproporcjonalne wykorzystanie puli urlopowej i istnieje możliwość, iż pozostanie "końcówka" urlopu w wymiarze np. 2 godzin.

Ważne: Przy udzielaniu urlopu przyjmuje się, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, a jeżeli pracownika obejmuje inna norma dobowa - tej normie.

Wystąpienie "końcówki" urlopu niepokrywającej całego dnia roboczego, to również typowy przypadek tzw. urlopu cząstkowego (w pierwszym kalendarzowym roku zatrudnienia). Przypominamy, że pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. 

GIPPrzy czym brak jest: "(...) ustawowej regulacji zaokrąglania wymiaru tego urlopu do pełnych jednostek tak, jak jest to przewidziane w stosunku do urlopu pracowników niepełnoetatowych (...)" (por. pismo GIP z 5 lipca 2010 r., znak GPP-110-4560-41-1/10/PE/RP).

Przechodząc do przedmiotu pytania, zasadą jest wykorzystywanie urlopu przez cały dzień roboczy. W doktrynie całkowicie odrzuca się koncepcję jego rozdrabniania, także w sposób zaproponowany w pytaniu, przyjmując, że wyjątek przewidziany w art. 1542 § 4 K.p. należy stosować ściśle. W przepisie tym jest mowa o dniu pracy, co uniemożliwia rozdrabnianie "końcówki" urlopowej na większą ilość dniówek. Więcej niż jednokrotne wykorzystanie urlopu przez część dnia roboczego jest potencjalnie możliwe tylko w pierwszym roku zatrudnienia.

Przykład

W dniu 10 stycznia 2019 r. szpital zatrudnił lekarza stażystę, legitymującego się 8-letnim stażem urlopowym, dla którego jest to pierwszy rok pracy. Zakładając, że pozostanie w zatrudnieniu do końca tego roku, nabędzie prawo do 11 urlopów cząstkowych (w 9. dniu każdego kolejnego miesiąca, począwszy od lutego br.), w wymiarze 1,66 dnia (20 dni x 1/12), czyli 12 godzin i 35 minut (1,66 dnia x 7 godz. 35 min.).

Jeżeli lekarz pracuje w systemie podstawowym, to mógłby w przedziale od 9 lutego do 8 marca 2019 r. wykorzystać jeden pełny dzień roboczy urlopu (7 godz. i 35 min.) oraz 5 godzin w innym dniu (niepełny dzień roboczy). Tak samo mógłby postąpić z urlopem cząstkowym za kolejny miesiąc/miesiące. Nie musi jednakże wykorzystywać urlopu cząstkowego na bieżąco. Jeżeli przykładowo będzie odkładał urlop w celu wykorzystania go w drugiej połowie czerwca br., to do tej pory nabędzie prawo do pięciu urlopów cząstkowych, a więc do 8,3 dnia (5 m-cy x 1,66 dnia), co daje 8 pełnych dni i część dziewiątego.

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.