Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Czy każde pismo z sądu stanowi podstawę do udzielenia zwolnienia ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy każde pismo z sądu stanowi podstawę do udzielenia zwolnienia od pracy?

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (472) z dnia 10.11.2018

Pracownik dostał wezwanie do sądu. Czy pracodawca jest obowiązany na ten dzień udzielić mu urlopu wypoczynkowego? 

Nie każde pismo z sądu skierowane do pracownika będzie rodziło po stronie pracodawcy obowiązki. Konieczność umożliwienia pracownikowi uczestnictwa w postępowaniu sądowym zaistnieje jedynie wtedy, gdy stawiennictwo wezwanego będzie obowiązkowe.

Zawiadomienie o terminie rozprawy nie jest tożsame z wezwaniem do sądu. W piśmie sąd wyraźnie powinien pouczyć zawiadamianego/wezwanego o jego prawach i obowiązkach. Przykładem obowiązkowego stawiennictwa może być wezwanie w charakterze świadka. W myśl art. 177 § 1 K.p.k., każda osoba wezwana w tym celu ma obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Kodeks cywilny nie zawiera tak bezpośredniego przepisu stanowiącego o powinności stawiennictwa, niemniej można go wywnioskować chociażby z treści art. 261 K.p.c., który stanowi, że nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem osób wskazanych w tym przepisie.

Przepisy prawa pracy regulują takie sytuacje. W myśl § 2 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, dalej rozporządzenia, jednym z dowodów usprawiedliwiających nieobecność w pracy jest imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia - w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie. Usprawiedliwienie jest skuteczne dopiero po dokonanej na nim adnotacji (przez organ wzywający) o faktycznym stawiennictwie.

Pracownikowi nie udziela się w tym celu urlopu. Zgodnie bowiem z § 6 rozporządzenia, pracodawca jest obowiązany na czas niezbędny do stawiennictwa w sądzie, zwolnić pracownika od pracy. Za nieobecność z opisywanych powodów pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie (§ 16 ust. 1 rozporządzenia). W takiej sytuacji zatrudniający wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia. Stanowi ono podstawę do uzyskania przez pracownika od sądu pieniężnej rekompensaty.

Więcej przeczytasz w Na temat ustalania utraconego zarobku pisaliśmy w UiPP nr 21/2018, str. 49-50.

W razie wezwania do sądu należy przyjąć, że przyczyna nieobecności jest pracownikowi z góry wiadoma i możliwa do przewidzenia, powinien on więc odpowiednio wcześnie uprzedzić o tym pracodawcę. Sąd Najwyższy w wyroku z 16 czerwca 2004 r. (sygn. akt I PK 639/03) stwierdził, że: "(...) Nie wywiązanie się z tego obowiązku wskutek winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa pracownika stanowi ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego (...)".

W przypadku, zawiadomienia z sądu o terminie rozprawy albo innego pisma, w którym nie zostanie wskazane obowiązkowe stawiennictwo, na ten czas pracownikowi można udzielić - na jego wniosek - urlopu wypoczynkowego.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.