Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Odliczenia od podatku  »   Ulga na studenta, który obronił magisterkę
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ulga na studenta, który obronił magisterkę

Gazeta Podatkowa

Obydwoje z mężem pracujemy wyłącznie na etacie. Mamy dwoje dzieci - syna, który w 2023 r. ukończył 24 lata i małoletnią córkę. Syn w lipcu 2023 r. obronił pracę magisterską i w sierpniu rozpoczął pracę. Za ile miesięcy możemy w PIT-37 za 2023 r. odliczyć ulgę na syna?

Możliwość skorzystania przez Czytelników w PIT-37 za 2023 r. z ulgi na syna uzależniona jest od wysokości dochodów, jakie osiągnął on w tym roku. Prawo do ulgi w odniesieniu do jego osoby może również rzutować na prawo rodziców do skorzystania z tej preferencji w stosunku do małoletniej córki.

Z ulgi na pełnoletnie dziecko, po spełnieniu wszystkich pozostałych ustawowo określonych warunków, mogą skorzystać m.in. podatnicy, którzy - w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego - utrzymywali w roku podatkowym pełnoletnie dzieci do ukończenia 25. roku życia, uczące się m.in. w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących szkolnictwo wyższe obowiązujących m.in. w Polsce. Jest to możliwe, jeżeli w roku podatkowym dziecko to nie uzyskało dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b (tj. opodatkowanych według skali podatkowej oraz dochodów z niektórych kapitałów pieniężnych) lub przychodów objętych tzw. zwolnieniem dla młodych do ukończenia 26. roku życia oraz tzw. ulgą na powrót, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 i pkt 152 ustawy o pdof, w łącznej wysokości przekraczającej dwunastokrotność kwoty renty socjalnej określonej w ustawie o rencie socjalnej. Kwota ta w 2023 r. wynosiła 19.061,28 zł.

Jeżeli zatem syn Czytelników obronił pracę magisterską w lipcu 2023 r. i jego dochody z pracy, którą podjął w sierpniu 2023 r., rozumiane jako przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania, nie przekroczyły w 2023 r. 19.061,28 zł, to Czytelnikom przysługuje ulga prorodzinna na syna za 7 miesięcy jego nauki. Jeżeli jednak dochody te były wyższe, to w odniesieniu do syna ulga im w ogóle nie przysługuje. W tym drugim przypadku, o możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej w stosunku do małoletniej córki Czytelników będą wówczas decydowały ich wspólne dochody.

Określając liczbę dzieci, w stosunku do których podatnik wykonywał władzę rodzicielską lub wywiązywał się z obowiązku alimentacyjnego oraz wysokość kwoty przysługującego odliczenia, należy bowiem brać pod uwagę tylko te dzieci, które spełniają kryteria do zastosowania ulgi. Jeżeli zatem syn - z uwagi na wysokość dochodów - w 2023 r. ich nie spełniał, to Czytelnicy z omawianej ulgi za 2023 r. mogą skorzystać wyłącznie na zasadach przewidzianych dla rodziców mających tylko jedno dziecko. To z kolei oznacza, że aby to było możliwe, zgodnie z art. 27f ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof, ich łączne dochody za 2023 r. nie mogły przekroczyć 112.000 zł.

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.