Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Odliczenia od podatku  »   Dochody z Niemiec a ulga na dzieci
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dochody z Niemiec a ulga na dzieci

Gazeta Podatkowa nr 87 (2066) z dnia 30.10.2023
Agata Cieśla

Od 12 lat pozostaję w związku małżeńskim, w którym mam i wychowuję jednego 10-letniego syna. W 2023 r. do maja pracowałem na umowę o pracę w Polsce, a od lipca pracuję na równoważnej umowie w Niemczech. Nadal jednak pozostaję polskim rezydentem podatkowym. Moje niemieckie dochody są w Polsce zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Chciałbym w rocznym PIT skorzystać z ulgi na dziecko. Czy wyliczając limit dochodów warunkujący zastosowanie ulgi, powinienem w nim uwzględniać niemieckie dochody?

TAK. Z przepisu art. 27f ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof wynika, iż w ramach tzw. ulgi prorodzinnej, nazywanej też ulgą na dzieci, odliczeniu podlega kwota 92,67 zł za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego, w którym podatnik m.in. wykonywał władzę rodzicielską w stosunku do jednego małoletniego dziecka. Jednocześnie, aby z ulgi można było skorzystać, dochody podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim i jego małżonka nie mogą przekroczyć w roku podatkowym kwoty 112.000 zł. Natomiast, zgodnie z art. 27f ust. 2a ustawy o pdof, za dochody, o których mowa w opisanym przepisie, uważa się dochody uzyskane łącznie w danym roku podatkowym, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30b i art. 30c, czyli opodatkowane według skali podatkowej, opodatkowane podatkiem liniowym oraz tzw. dochody kapitałowe.

Należy podkreślić, że przywołany art. 27f pkt 2a ustawy o pdof nie definiuje, jaki dochód należy wziąć pod uwagę w celu obliczenia limitu uzyskanych dochodów, uprawniającego do ulgi z tytułu wychowywania dzieci. Wskazuje on jedynie, że pojęcie to obejmuje dochód, do którego zastosowanie mają zasady opodatkowania określone m.in. w art. 27 tej ustawy.

Z kolei art. 27 ustawy o pdof przewiduje m.in., w jaki sposób należy opodatkować dochody uzyskane za granicą. W ust. 8 zawiera on zasady opodatkowania takich dochodów według metody wyłączenia z progresją. Tę metodę opodatkowania stosują podatnicy uzyskujący dochody, które na mocy uregulowań umów międzynarodowych są w Polsce zwolnione z opodatkowania - tak jak ma to miejsce m.in. w odniesieniu do dochodów z pracy uzyskanych w Niemczech. Jednak nawet jeżeli określone dochody zagraniczne są zwolnione z opodatkowania w Polsce, to wpływają lub mogą wpływać na opodatkowanie dochodów krajowych i stosuje się do nich zasady opodatkowania określone w art. 27 ustawy o pdof, do którego to odsyła art. 27f ust. 2a ustawy o pdof regulujący zasady korzystania z ulgi prorodzinnej. W konsekwencji, z uwagi na brzmienie tego przepisu, należy uznać, że przy określaniu, czy limit do zastosowania ulgi na jedno małoletnie dziecko nie został przekroczony, trzeba uwzględnić dochody każdego z małżonków uzyskane zarówno w Polsce, jak i za granicą i to bez względu na to, jaka metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie.

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.