Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Odliczenia od podatku  »   Czy liniowiec ma prawo do ulgi na dzieci?
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Czy liniowiec ma prawo do ulgi na dzieci?

Przegląd Podatku Dochodowego

W 2021 r. podatnik osiągał przychody z pracy na etacie. Prowadził też jednoosobową działalność gospodarczą, z której opłacał podatek liniowy. Czy może dochody z pracy rozliczyć wspólnie z niepracującą żoną i skorzystać z ulgi na dzieci?

Podleganie przepisom o podatku liniowym wyklucza możliwość skorzystania przez małżonków z preferencyjnego sposobu opodatkowania. Natomiast rozliczając dochód z pracy w indywidualnym zeznaniu, podatnik może odliczyć od podatku ulgę na dzieci.

Chociaż małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez siebie dochodów, to w pewnych przypadkach możliwe jest łączne rozliczenie ich dochodów, które podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Podatek liczy się wówczas w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Aby zastosować ten sposób opodatkowania, małżonkowie muszą jednak spełniać określone warunki, w tym m.in. pozostawać w związku małżeńskim oraz we wspólności majątkowej, przez cały rok podatkowy. Złożenie wspólnego zeznania możliwe jest także wtedy, gdy jeden z małżonków nie uzyskał dochodów podlegających opodatkowaniu. Korzystanie z tego preferencyjnego sposobu opodatkowania podlega ograniczeniom. Uprawnienie nie przysługuje, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie m.in. przepisy o podatku liniowym (art. 6 ust. 8 updof). Skoro więc podatnik prowadził w 2021 r. działalność gospodarczą opodatkowaną tym podatkiem, to dochody z pracy musi opodatkować odrębnie.

Sporządzając indywidualne zeznanie, może, na zasadach i warunkach określonych w art. 27f updof, odliczyć od podatku obliczonego według skali podatkowej i pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwotę ulgi na dzieci. Fakt opłacania podatku liniowego z działalności gospodarczej nie pozbawia bowiem prawa do zastosowania tej ulgi. Dodajmy jednak, że o ile na wychowaniu (utrzymaniu) małżonków pozostaje tylko jedno dziecko, to w opisanym przypadku podatnik skorzysta z tego odliczenia, jeżeli jego łączne dochody z pracy i z działalności gospodarczej, po pomniejszeniu o podlegające odliczeniu składki na ubezpieczenia społeczne, nie przekraczają kwoty 112.000 zł.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.