Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Odliczenia od podatku  »   Ulga prorodzinna przy jednym dziecku
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ulga prorodzinna przy jednym dziecku

Gazeta Podatkowa nr 15 (2098) z dnia 19.02.2024
Agata Cieśla

Od kilku lat jesteśmy małżeństwem. Przez cały 2023 r. wychowywaliśmy jedno wspólne 5-letnie dziecko (mamy wspólność majątkową). Łącznie nasze dochody za ten rok obliczone na potrzeby tzw. ulgi prorodzinnej wyniosły 127.000 zł, jednak moje wyniosły 54.130 zł. Czy jeżeli w tej sytuacji złożę indywidualne zeznanie PIT-37, to będę mogła skorzystać z ulgi na dziecko?

NIE. U rodziców jednego małoletniego dziecka prawo do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej uzależnione jest od wysokości osiąganych przez nich dochodów.

Limit dochodów decydujących o prawie do omawianej ulgi został określony odrębnie dla rodziców pozostających w związku małżeńskim przez cały rok i odrębnie dla tych, którzy nie pozostawali w związku małżeńskim, w tym także przez część roku podatkowego. Takie rozróżnienie ustawodawca wprowadził w art. 27f ustawy o pdof. Z ust. 2 pkt 1 tego przepisu wynika, że w przypadku rodziców będących małżeństwem przez cały rok podatkowy na możliwość skorzystania z ulgi na jedno dziecko zawsze wpływ mają ich łączne dochody, które nie mogą przekroczyć 112.000 zł. Jedynie podatnik niepozostający w związku małżeńskim przez część roku podatkowego (z wyjątkiem tzw. samotnego rodzica) ma prawo skorzystać z omawianej ulgi, pod warunkiem że jego dochody w roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 56.000 zł. Limit ten odnosi się wówczas do dochodów każdego z rodziców z osobna.

Zatem Czytelniczka w ogóle nie ma prawa do skorzystania w zeznaniu za 2023 r. z ulgi z tytułu wychowywania jednego małoletniego dziecka. Bez względu na to, że jej dochody nie przekroczyły w 2023 r. kwoty 56.000 zł, ten limit nie ma do niej zastosowania, ponieważ przez cały 2023 r. pozostawała w związku małżeńskim. Ponadto łączne dochody jej oraz męża, które decydują o prawie do ulgi u małżonków, przekroczyły kwotę 112.000 zł.

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.