Facebook
Rozlicz prawidłowo swój PIT za 2023 rok
Wyjaśnienia, wskazówki i porady do sporządzania zeznań podatkowych

Jak szukać?»

Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2023  »  Odliczenia od podatku  »   Dodatkowy zwrot ulgi na dziecko
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dodatkowy zwrot ulgi na dziecko

Gazeta Podatkowa nr 23 (2106) z dnia 18.03.2024
Agata Cieśla

Za 2023 r. składam zeznanie PIT-37, rozliczając się w nim jako samotna matka. Mam jedno dziecko, na które chciałabym skorzystać z ulgi prorodzinnej, gdyż moje dochody za 2023 r. nie przekroczyły 112.000 zł. Jednak z racji wspólnego rozliczenia z dzieckiem, co skutkuje skorzystaniem z podwójnej kwoty zmniejszającej podatek, zabraknie mi podatku na odliczenie całej ulgi na dziecko. Czy mogę ją odzyskać? (pytanie nr 1479838)

Z tzw. ulgi prorodzinnej, nazywanej ulgą na dzieci, uregulowanej w art. 27f ustawy o pdof (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.), mogą korzystać wyłącznie podatnicy, którzy uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej. O możliwości skorzystania z ulgi przez rodziców (opiekunów prawnych) może decydować wysokość oraz kategoria osiąganych przez nich dochodów, zwłaszcza, gdy posiadają oni jedno dziecko. Z ulgi nie może bowiem korzystać m.in. rodzic (opiekun prawny) jednego dziecka posiadający status samotnego rodzica, którego łączne dochody w danym roku przekroczyły kwotę 112.000 zł. Ulga realizowana jest poprzez odliczenie od podatku. Może się jednak zdarzyć - tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu - że rodzicowi uprawnionemu do ulgi zabraknie podatku na skorzystanie z niej w pełnej przysługującej mu wysokości. Na taką okoliczność ustawodawca przewidział możliwość odzyskania części ulgi nieodliczonej od podatku z zapłaconych (pobranych) składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z art. 27f ust. 8 ustawy o pdof wynika bowiem, że jeżeli kwota przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci jest wyższa od kwoty odliczonej od podatku dochodowego według skali podatkowej w zeznaniu rocznym, wówczas podatnikowi przysługuje kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego mu odliczenia a kwotą odliczoną w tym zeznaniu. Kwota odpowiadająca tej różnicy nie może przy tym przekroczyć sumy:

1) podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne (zapłaconych/potrąconych w roku podatkowym) pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu PIT-36L lub na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

2) składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu PIT-36L lub na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

3) składek na ubezpieczenia społeczne zapłaconych ze środków podatnika od przychodów zwolnionych od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 i pkt 152-154 ustawy o pdof (czyli przychodów korzystających z ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz zerowego PIT dla seniorów), z wyjątkiem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania podatkiem liniowym, IP Box albo określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 27f ust. 9 ustawy o pdof).

PIT GOFIN 2023 do sporządzania zeznań podatkowych w Programie DRUKI Gofin

Zatem trzeba podkreślić, że nie zawsze istnieje możliwość odzyskania całej kwoty ulgi nieodliczonej od podatku. Kwota dodatkowego wsparcia finansowego jest bowiem limitowana łączną kwotą zapłaconych/potrąconych składek na wymienione powyżej ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Na podstawie danych z pytania można jednak założyć, że składki społeczne oraz składka zdrowotna uczestniczki forum są wystarczająco wysokie, co pozwoli odzyskać z nich nieodliczoną od podatku część ulgi na dziecko.

Przykład

Pani Alicja cały 2023 r. pracowała na umowę o pracę wychowując samotnie jedno dziecko. Jej dochody z tego źródła za ten rok wyniosły 75.000 zł. Łączna kwota opłaconych od jej dochodów z pracy składek na ubezpieczenia społeczne wyniosła 10.693,80 zł, a na ubezpieczenie zdrowotne 6.057,60 zł. Natomiast wysokość zaliczek na podatek dochodowy pobrana przez pracodawcę będącego płatnikiem pdof w trakcie roku od jej wynagrodzeń za pracę wyniosła 4.116 zł.

W PIT-37 za 2023 r. pani Alicja skorzystała z możliwości rozliczenia się w charakterze samotnego rodzica. Kwota przysługującej jej ulgi na jedno dziecko za 2023 r. wynosi 1.112,04 zł. Jednak z uwagi na to, że przy zastosowaniu preferencji dla samotnego rodzica obliczony podatek według skali wyniósł w zeznaniu 516,72 zł, to od podatku w PIT-37 z tytułu omawianej ulgi odliczyła tylko 516,72 zł. Kwota nieodliczonej ulgi wyniosła więc 595,32 zł (tj. 1.112,04 zł - 516,72 zł).

Ponieważ kwota nieodliczonej od podatku ulgi nie przekracza wysokości opłaconych przez panią Alicję składek ubezpieczeniowych wyznaczających limit możliwego odliczenia, odzyska ją ona w całości, tj. w kwocie 595,32 zł. Łączny zwrot podatku z PIT-37 za 2023 r. uwzględniający kwotę dodatkowego wsparcia wyniesie 4.711,32 zł.

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.